Мислять навіть каміння і пісок: учені вивчають нову теорію про походження свідомості
Мислять навіть каміння і пісок: учені вивчають нову теорію про походження свідомості

Мислять навіть каміння і пісок: учені вивчають нову теорію про походження свідомості

Незвичайний погляд на загадкове поняття свідомості з точки зору фізики висунули вчені. Вони припустили, що її джерелом є вібрація, яку мають і неживі предмети.

Загадка про те, як наш розум пов'язаний з матеріальним світом, відома як "проблема розуму і тіла", спантеличувала філософів і вчених протягом тисячоліть. Нещодавно ця дилема була переосмислена як "важка проблема" свідомості — термін, популяризований філософом Девідом Чалмерсом у середині 90-х років. Чалмерс стверджував, що зрозуміти активність мозку на фізичному рівні значно простіше, ніж розгадати таємниці того, як свідомість виникає з його матерії. Учені вирішили спробувати розібратися в цьому складному і важливому питанні, пише PsyPost.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

В останнє десятиліття в науковому співтоваристві набув поширення інноваційний підхід під назвою "резонансна теорія свідомості", розроблений професором психології Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Джонатаном Скулером і його колегами. Вони стверджують, що вся матерія, від електронів до мозку, за своєю природою вібрує на різних частотах. Цей резонанс, або синхронізована вібрація, може стати ключем до розуміння не тільки людської свідомості, а й свідомості тварин, а можливо, і всієї фізичної реальності.

Важливо Сонце і все інше у Всесвіті має свідомість: що говорить незвичайна теорія

Теорія ґрунтується на концепції, згідно з якою під час контакту різних вібруючих об'єктів вони часто починають коливатися в унісон. Це явище, відоме як спонтанна самоорганізація, спостерігалося в різних природних системах, від синхронізації світлячків до постійного повороту Місяця до Землі. Учені, серед яких був німецький нейрофізіолог Паскаль Фріз, виявили подібну синхронізацію в людському мозку, де нейрони, які працюють з однаковою частотою, можуть призводити до різних станів свідомості.

Команда Скулера припускає, що свідомість може бути фундаментальною властивістю матерії, і ця ідея підтримується філософською позицією панпсихізму. Згідно з цією точкою зору, вся матерія має той чи інший ступінь свідомості, а більш складні взаємодії призводять до більш високих форм усвідомленого досвіду. У своєму дослідженні вони стверджують, що біологічні організми з їхніми швидкими і щільними мережами біоелектричних і біохімічних сигналів мають багатшу і потужнішу форму свідомості порівняно з небіологічними структурами, такими як каміння або пісок.

Теорія резонансу не тільки намагається подолати розрив між нейронаукою і філософією свідомості, а й пропонує цілісний погляд на наш Всесвіт як на фундаментально взаємопов'язану систему. Вона припускає, що еволюція і прояв свідомості можуть бути природним результатом базової вібраційної природи самого існування, що саме по собі може відкрити цілий новий пласт для досліджень.

Раніше Фокус писав про те, що вчені спростовують думку про здатність рослин відчувати біль. Вони володіють чудовою захисною системою, яка реагує на пошкодження, завдані хижаками, такими як гусениці.

Джерело матеріала
loader