Хто надув "бульбашку" в глибокому космосі: вона розігріта до 8,3 млн градусів Цельсія
Хто надув "бульбашку" в глибокому космосі: вона розігріта до 8,3 млн градусів Цельсія

Хто надув "бульбашку" в глибокому космосі: вона розігріта до 8,3 млн градусів Цельсія

За допомогою рентгенівського телескопа астрономи змогли розкрити таємницю походження бульбашки з радіосвітла.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Astronomy and Astrophysical Letters, астрономи за допомогою космічного рентгенівського телескопа XMM-Newton зробили нові знімки виявленого раніше дивного радіокола під назвою "Конюшиновий лист". Нові дані допомогли розкрити таємницю його виникнення, пише Space.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дивним радіоколом (ORC) називаються незвичайні бульбашки з радіосвітла, які мають настільки величезний розмір, що можуть бути в 1000 разів більшими за нашу галактику. При цьому всередині цих структур може перебувати як одна, так і багато галактик. Перший ORC виявили 5 років тому. Відтоді виявили ще 7 таких кіл, серед яких і "Клеверний лист".

Для того, щоб з'явилися такі структури, необхідна дуже потужна подія, вважають учені. На підставі зібраних даних автори дійшли висновку, що "Конюшиний лист" був створений у результаті зіткнення двох груп галактик. За словами авторів дослідження, вперше вдалося побачити рентгенівське випромінювання, пов'язане з ORC. І саме завдяки цьому вдалося розкрити секрет походження структури.

Перше виявлене дивне радіоколо — ORC-1
Фото: space.com

За допомогою багатьох комп'ютерних моделей вчені спробували реконструювати зародження ORC і змогли відтворити форми цих дивних утворень. Але раніше ці кола ніколи не вивчали в рентгенівському світлі.

За допомогою рентгенівського випромінювання, що виходить від "Конюшиного листа", вчені виявили розподіл газу всередині групи галактик, які перебувають усередині дивного радіокола. Спостерігаючи за тим, як цей газ був зруйнований, вчені змогли побачити, що галактики всередині ORC насправді колись були частиною двох окремих груп, які зблизилися, зіткнулися і злилися воєдино.

За допомогою рентгенівського випромінювання, що виходить від "Конюшиного листа", вчені виявили розподіл газу всередині групи галактик, які перебувають усередині дивного радіокола. Спостерігаючи за тим, як цей газ був зруйнований, вчені змогли побачити, що галактики всередині ORC насправді колись були частиною двох окремих груп, які зблизилися, зіткнулися і злилися воєдино
Фото: space.com

Також учені змогли дізнатися температуру газу в цьому регіоні, яка становить 8,3 млн градусів Цельсія. Що більша маса галактик у подібних скупченнях, то сильніший гравітаційний вплив їхнього злиття і то швидше втягується газ. Усе це збільшує температуру газу, а це означає, що температура може дати вченим підказку про те, скільки галактик брало участь у злитті.

Вчені з'ясували, що "Конюшиновий лист" виник внаслідок злиття 12 галактик. Що стосується радіовипромінювання ORC, то воно було спричинене частинками, прискореними ударними хвилями, що виходили від галактик, коли вони стикалися одна з одною.

Але проблема полягає в тому, що злиття галактик являють собою часті і звичайні явища, але ORC зустрічаються дуже рідко. Тобто поки що точно не зрозуміло, як група галактик під час злиття створила "Конюшиний лист".

Автори припускають, що потужне радіовипромінювання може бути пов'язане з надмасивними чорними дірами в центрах галактик, які зіткнулися. Через активність чорних дір електрони були прискорені в результаті злиття груп галактик, що призвело до інтенсивного радіовипромінювання.

Фокус уже писав про те, скільки поколінь зміниться на кораблі курсом на Проксима Центавра. Дослідники підрахували, яку кількість людей потрібно відправити до найближчої зірки, щоб їхні далекі нащадки дісталися мети.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader