Під час археологічних розкопок на території стародавнього римського поселення у Великій Британії дослідники та волонтери зробили вкрай незвичайну та цінну знахідку.
Серед останків стародавньої римської лазні, якій близько 1700 років, вони виявили загадковий фіолетовий камінь. Після ретельного аналізу з'ясувалося, що це залишок неймовірно рідкісної речовини, яка колись була дорожчою за золото. Про це повідомляє Miami Herald.
Інтригуючий забарвлений камінь відразу залучив археологів, і його відправили до лабораторії для ґрунтовного вивчення.
Результати аналізу виявилися разючими – це виявився шматочок тирійського фіолетового барвника, відомого також як імператорський пурпур. Як пояснив провідний археолог проекту Френк Джікко, протягом багатьох століть тирійський пурпур вважався найдорожчим та найбажанішим кольором у світі. Отримати цей барвник було надзвичайно складно, адже для його виготовлення знадобилися тисячі морських подрібнених раковин.
Виробництво пурпуру здійснювалося тільки на узбережжі Середземного моря та в Північній Африці, через що цей пігмент коштував дорожче за золото.
Це єдиний відомий на сьогоднішній день твердий зразок пурпурового пігменту, виявлений у Північній Європі. Дивовижна знахідка додатково підтверджує масштаби торгівлі між Римською імперією та її провінціями в сучасній Великій Британії майже 2000 років тому.
Раніше пурпурний барвник використовувався у стародавніх грецьких та римських настінних розписах, а також для фарбування текстилю, зокрема вишуканого одягу римської еліти.