Кільця навколо планет-гігантів являють собою скупчення водяних крижаних частинок, але чи може в них існувати життя?
Учені, які займаються пошуком інопланетного життя, вивчають найрізноманітніші місця, де це життя могло б існувати: не тільки на далеких екзопланетах, схожих на Землю, а й у нашій Сонячній системі. Передбачається, що життя могло б зберегтися під поверхнею Марса, де, ймовірно, існують резервуари з рідкої води. Також виявлена в хмарах Венери хімічна речовина фосфін, яка може бути пов'язана з життям, викликала суперечки серед учених щодо населеності цієї пекельної планети. І ось уже кілька десятиліть вчені розмірковують, чи може життя існувати в небі газових гігантів, таких як Юпітер або Сатурн, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Але деякі вчені розглядають як можливе місце для інопланетного життя кільця, які оточують усі газові гіганти Сонячної системи. Ці кільця складаються з частинок водяного льоду різних розмірів. Але чи може там існувати життя?
Вчені вважають, що навколишнє середовище, яке могло б підтримувати життя в тому вигляді, в якому ми його знаємо, вимагає трьох ключових компонентів:
- потрібне джерело енергії, тобто тепло або світло зірки, які істоти можуть використовувати для фотосинтезу;
- потрібен органічний матеріал, тобто вуглецевмісні хімічні сполуки, які можуть формувати живі істоти;
- потрібна рідка вода.
Наприклад, усередині кілець Сатурна існують два необхідні для життя компоненти. Тут є багато сонячного світла, а також були виявлені сполуки вуглецю, такі як бутан і пропан. Але води в рідкому вигляді немає, вона вся замерзла.
Таким чином, важко уявити, що інопланетне життя може існувати в кільцях газових гігантів. Але якби кільця мали внутрішні планети Сонячної системи або внутрішні екзопланети іншої зоряної системи, то тепла б вистачало, щоб вода розтанула. Але таких кілець поки що виявлено не було, тож науковці лише припускають, який вигляд вони могли б мати.
Замість кілець з водяного льоду, які знаходяться навколо Юпітера або Сатурна, ці тепліші кільця можуть являти собою скупчення каменів, схожих на астероїди. Але без атмосфери рідку воду все ж складно зберегти
Багато вчених вважають, що просте життя могло з'явитися на Землі мільярди років тому, прилетівши на астероїді. Ця теорія відома як панспермія. Вона отримала підтримку торік, коли в зразку з астероїда Рюгу було виявлено органічну сполуку й один із компонентів РНК під назвою урацил. Але деякі вчені сумніваються в тому, що ці сполуки дійсно виникли на самих астероїдах.
Кільця газових гігантів дуже цікавлять астрономів з низки причин, не пов'язаних безпосередньо з пошуками життя:
- це природні інструменти, які дають змогу вченим досліджувати планети з кільцями унікальними способами, наприклад, спостерігаючи, як метеорити вдаряються об кільця;
- вивчення кілець планети може багато розповісти про те, як вона розвивалася, адже тільки певні умови можуть дозволити кільцям еволюціонувати в ті структури, які бачать астрономи;
- кільця планет є маленькими копіями протопланетних дисків, у яких формуються планети, таким чином можна вивчити процес формування нових світів.
Як уже писав Фокус, астрономи вважають, що знайшли причину, чому на Венері, де колись було стільки ж води, як і на Землі, вся ця вода зникла.