"Кукурузники" проти дронів: чи можна збивати "Шахеди" та "Орлани" легкими літаками
"Кукурузники" проти дронів: чи можна збивати "Шахеди" та "Орлани" легкими літаками

"Кукурузники" проти дронів: чи можна збивати "Шахеди" та "Орлани" легкими літаками

Росія стала активніше застосовувати розвідувальні БПЛА над українською територією. В Україні у відповідь залучили Як-52 для перехоплення "Орлан-10" над Одеською областю. Авіаексперт Анатолій Храпчинський каже, що розробники працюють над новими інструментами проти російських виробів.

Українські авіатори збили російський розвідувальний дрон "Орлан-10" над Одеською областю за допомогою навчально-тренувального літака Як-52. Речник Повітряних сил ЗСУ майор Ілля Євлаш заявив, що вони вивчають можливість залучення легкомоторної авіації для перехоплення ворожих ракет та дронів. Фокус проаналізував, наскільки таке рішення може бути ефективним.

Під час телемарафону Ілля Євлаш сказав, що Сили оборони проводять аналіз, чи можна боротися з російськими повітряними цілями за допомогою легкомоторних літаків.

"Мобільні вогневі групи, які зараз існують в Силах оборони, що борються з "Шахедами", — вони свого часу також стали відкриттям. Зараз ми вивчаємо, як можуть застосовуватись і такі засоби повітряного відбиття нападу противника. Зараз проводиться аналіз", — зазначив речник.

"Кукурузник" проти "Шахеда" — наскільки це ефективно

Фокус поспілкувався з авіаційним експертом Анатолієм Храпчинським, щоб зʼясувати, наскільки ефективними можуть бути легкомоторні літаки проти російських дронів або ракет. За словами авіаексперта, вони можуть використовуватися проти:

  • розвідувальних БПЛА "Орлан-10", Zala та інші;
  • дрони-камікадзе "Шахед".

Щодо перехоплення ракет, то їхня швидкість польоту значна вища за легкомоторний літак, тому з ними зможуть боротися винищувачі по типу F-16.

Російській дрон "Орлан-10"
Фото: Скриншот

"Варіанти розглядаються. Ми постійно кажемо про те, що непогано було б мати літаки по типу Super Tucano від Embraer. Його можна було б використовувати, але це час і навчання пілотів. Те, що стало публічно відомо щодо використання Як-52, то це через збільшення використання росіянами розвідувальних БПЛА", — пояснив Храпчинський Фокусу.

Важливо Дрони в українському тилу: як "Орлани", Zala та SuperCam наводять ракети РФ, і як з цим боротись

При цьому легкомоторний літак не потрапить під дію української ППО завдяки координації з операторами комплексів. На радарі, як пояснив фахівець, літак суттєво відрізняється від ракети або БПЛА. До того ж є система розпізнавання "свій-чужий". В розмові з Фокусом Анатолій Храпчинський не став називати, які саме є літаки в Україні, які могли б боротися з російськими БПЛА, щоб не допомагати ворогу.

"Є деякі рішення, які дозволять нам ефективно відпрацьовувати. Як виникли "Шахеди", то ми вирішували їхню проблематику за рахунок мобільних груп. Так само і зараз будемо вирішувати з розвідувальними дронами. Рішення буде знайдено", — наголосив авіаексперт.

Чи вигідно залучати легкомоторні літаки для перехоплення БПЛА

Якщо ворожий БПЛА буде оперативно знищено, то це плюс в будь-якому випадку. Тут не треба рахувати, скільки коштує дрон та час польоту невеликого літака, пояснює фахівець. Російський безпілотник може провести розвідку української території та навести ракету, наприклад, на стратегічно важливий обʼєкт. Цього не можна допускати.

Embraer виробляє легкі літаки Super Tucano
Фото: "Вікіпедія"

У питанні організації протидії повітряним загрозам Анатолій наводить приклад атаки Ірану на Ізраїль. Тоді в повітря підняли винищувачі для перехоплення ракет, застосовувалися наземні комплекси та інші міри, щоб прикрити країну від ударів. Так само має бути й в Україні.

"Чому ми кажемо, що нам потрібно велика кількість засобів ППО? Ворог намагається нашу оборону пробити, а нам треба цього не допустити. Треба багато засобів не тільки на знищення, а ще й на виявлення. Динаміка йде до того, що ворог буде збільшувати кількість ракетних обстрілів. Відповідно нам треба збільшувати можливості перехоплення. Якусь частину ми будемо пробувати "увести" за рахунок РЕБ, якщо ні, то включаються засоби малого або великого радіуса дії", — розказав Анатолій Храпчинський та додав, що частково така система вже є, але потрібно більше систем проти балістики.

Чому дрони складно збивати з літака

Для того, щоб облегшити роботу пілотам треба встановлювати складнішу систему наведення для знищення цілей з легкомоторного літака. У випадку з Як-52 був другий пілот, який вів стрільбу по цілі. В такому випадку треба враховувати одразу багато факторів від погоди та скорості вітру до швидкості літака та самого дрону.

"Існує потреба в автоматизації знищення. Ми бачимо, що окрім Gepard західні партнери нам передають і більш сучасні системи по типу Terrahawk Paladin та Skynex, які будуть допомагати знищувати дрони. Вони працюватимуть в автоматичному режимі, що дозволить зменшити навантаження на мобільні групи. Але їх теж треба багато і їх треба правильно розміщувати і координувати роботу", — пояснив Фокусу експерт.

Комплекс Terrahawk Paladin

У підсумку Анатолій Храпчинський заявив, що в умовах повномасштабної війни треба якомога більше засобів для покращення ППО. Тому в ідеалі потрібні Super Tucano, але такі борти можна буде отримати в майбутньому, при подальшому розвитку Повітряних сил. Україна продовжить експериментувати та розробляти нові засоби ураження російських дронів.

Джерело матеріала
loader
loader