Для пенсіонерів в Україні, крім виплат, законодавством передбачено низку пільг. Фокус з’ясував, яка саме допомога пенсіонерам надається.
За наявності пенсійного посвідчення, громадяни України мають право на низку пільг, зокрема житлових. Так, в 2024-му Пенсійного фонд України продовжує автоматично надавати пільги на оплату комуналки тим, хто її отримував протягом минулого року. Про це йдеться на сайті установи.
Фокус додатково розпитав юристку не лише про допомогу із оплатою платіжок, але й про всі актуальні пільги пенсіонерам у 2024 році.
Державні пільги: на що має право пенсіонер в Україні
Житлова субсидія, безкоштовний проїзд у громадському наземному транспорті, крім таксі, залізничним транспортом приміського сполучення, звільнення від сплати земельного податку — і це все не все, на що може розраховувати непрацююча за віком людина.
Зазначимо, що мінімальна пенсія в Україні зросла до 2 361 грн, тож для полегшення фінансового становища та соцзахисту пенсіонерів, держава пропонує їм ряд пільг, визначених Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Для пенсіонерів законодавством передбачено низку пільг, зокрема, звільнення від сплати земельного податку
Для пенсіонерів законодавством передбачено низку пільг, зокрема:
- звільнення від сплати земельного податку — для осіб, які отримують пенсію за віком;
- безоплатний проїзд у всіх видах громадського наземного транспорту та під час залізничного сполучення (тільки на приміські рейси);
- безоплатна юридична допомога з питань пенсійного забезпечення, виплат, спадщини, оформлення нерухомості, захисту прав споживачів (консультації, складення документів, захист та представництво інтересів в суді);
- отримання житлової субсидії (для покриття витрат на комунальні послуги);
- низка безоплатних медичних послуг для людей похилого віку.
Для пенсіонерів передбачено право на отримання безоплатної правової допомоги
"У разі порушення прав особа має право звернутися до суду. Для цього для пенсіонерів передбачено право на отримання безоплатної правової допомоги, про що вже було зазначено вище. Найпоширеніші запити — питання пенсійного забезпечення (перерахування пенсії за віком, за стажем роботи, по інвалідності тощо). Цю допомогу надають центри Безоплатної юридичної допомоги, з якими співпрацюють юристи та адвокати, і робота останніх оплачується з Державного бюджету", — наголошує у коментарі Фокусу адвокатка Дарина Старовойтова.
Як працюють різні пільги для пенсіонерів в Україні
За словами юристки, Україна надає пенсіонерам різні пільги, але скористатися ними можна за наявності відповідного посвідчення.
Житлова субсидія
"В Україні 100% знижку на оплату житлово-комунальних послуг, придбання пічного палива та скрапленого газу може надаватися особам, які мають особливі заслуги перед батьківщиною та сім'ї померлої особи, яка має особливі заслуги", — каже фахівчиня.
А за інформацією Пенсійного фонду України, користуватись пільгами в межах встановлених норм мають право:
- колишні педагоги;
- медики та фармацевти;
- фахівці із захисту рослин;
- працівники музеїв, бібліотек;
- працівники державних та комунальних закладів культури, освітніх установ та колишні працівники в сфері культури.
Щоправда, члени родини пенсіонерів пільги не отримують.
"Пільга надається, якщо середньомісячний дохід сім’ї за попередні шість місяців, в розрахунку на одну особу, не перевищує величину доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу", — роз’яснюють у ПФУ.
У 2024 році податкові соцпільги дорівнюють 4240 грн і надаються протягом 12 місяців від місяця визначення права на них.
Для того, щоб отримати 100% знижку на оплату житлово-комунальних послуг, окрім пенсійного посвідчення, необхідно надати наступні документи:
- довідку або записи в трудовій книжці, які засвідчують дані про роботу людини в сільській місцевості за спеціальностями, що перераховувалися вище;
- заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу;
На підставі наданих документів інформація про пільговика вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (Реєстр).
Пільга на оплату комірного у розмірі 50% та 25%
Окрім багатодітних сімей, опікунів, дружин та чоловіків померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС, право на знижку у 50% мають діти війни, а також опікуни дітей померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Також у Пенсійному фонді нагадують, що знижку на оплату комуналки у 25% отримують діти війни.
Зазначимо, для того, щоби отримати одну з таких державних субсидій, пенсіонер має звернутися до соціальних служб, подати заяву та декларацію про доходи.
Пільга зі сплати земельного податку для пенсіонерів: як це працює
Згідно з п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються:
- особи з інвалідністю першої і другої групи; пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
За законом пенсіонер може користуватися пільгами зі сплати земельного податку для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більш як 2 гектари.
До переліку видів земельних ділянок, у разі пільгової оплати земельного податку, не входять ділянки, що утворилися завдяки переданим за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв)
Також пільга надається, якщо земля використовується для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара.
Земля використовується для індивідуального дачного будівництва? Тоді пільга надається у разі. якщо її розмір не перевищує 0,10 гектара.
Для будівництва індивідуальних гаражів земельна ділянка має граничні норми не більш як 0,01 гектара, а для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.
У Державній податковій службі України наголошують, що до переліку видів земельних ділянок, у разі пільгової оплати земельного податку, не входять ділянки, що утворилися завдяки переданим за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв).
Якщо пенсіонер має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то для отримання пільг потрібно подати письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем перебування земельної ділянки про самостійне обрання/зміну її (така заява подається до 1 травня поточного року).
Пільговий проїзд для пенсіонерів: що треба знати
Українці з наявністю пенсійного посвідчення мають право на безоплатний проїзд у громадському наземному транспорті (крім таксі) та у залізничному транспорті приміського сполучення без обмеження за місцем проживання.
Але, якщо трамваях, троллейбусах та метро пенсійне посвідчення діє безвідмовно, то з водіями маршрутних таксі часто виникають проблеми.
Зазначимо, що згідно статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року пільгові перевезення пасажирів, які користуються такими правами, автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, не має права відмовлятися від перевезення пільговиків, крім випадків, передбачених законом.
Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом
Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом, наголошують юристи.
"Перевізники не можуть на власний розсуд встановлювати кількість пільгових пасажирів, яких вони мають перевозити. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень", — роз'яснює експертка.
Такі встановлені законодавством пільги ніхто не може обмежити, а тому вимога на отримання послуги з перевізника з боку пільговика завжди буде правомірною. Порушення права пільговика на проїзд громадським пасажирським транспортом (безпідставна відмова з боку водія) тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 грн) (ст. 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Якщо пенсіонеру безпідставно відмовили у перевезенні потрібно::
- дізнатися назву перевізника, його контакти, що, як правило, міститься біля водійського сидіння;
- прізвище, ім’я та по батькові водія;
- номер транспортного засобу;
- час, маршрут, а також придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду необхідна наявність свідків.
З цими даними слід звернутися за захистом свого права із заявою або скаргою до поліції (за номером 102), до територіального управління Держслужби з безпеки на транспорті чи транспортного відділу міської ради.
Якщо питання не вирішать, то слід звернутися до центрів або бюро правової допомоги України, адресу яких можна дізнатися за телефоном контакт-центру 0-800-213-103.
До речі, юридична допомога в такому випадку також надається на пільгових умовах.
Юридична допомога пенсіонерам
Громадяни України за наявності пенсійного посвідчення мають доступ до безоплатної юридичної допомоги, що фінансується з держбюджету.
Пенсіонерам надаються безкоштовні захист і представництво інтересів в судах, держорганах, органах місцевого самоврядування, допомога у складанні процесуальних документів, наприклад, спадщини.
Безкоштовні медичні послуги для людей похилого віку
В Україні пенсіонери та люди похилого віку мають право на низку безоплатних медичних послуг.
"Це направлено на те, щоб запобігти хворобі, розпочати лікування або підтримувати контролювати перебіг хронічного захворювання", — пояснили у Національній службі здоров'я України (НСЗУ).
На час дії воєнного стану рецепт на "Доступні ліки" може бути не лише електронний, а й паперовий
Як отримати ліки та з якими хворобами їх видають
Передусім пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, який надасть рецепт для отримання медичних препаратів в межах програми "Доступні ліки". Йдеться про препарати, які необхідні пацієнту для підтримки задовільного стану здоров'я за наявності хронічної хвороби. Зокрема, безкоштовно надають ліки від таких захворювань:
- серцево-судинні;
- профілактика інсультів та інфарктів;
- бронхіальна астма;
- діабет ІІ типу;
- нецукровий діабет;
- інсулінозалежний діабет (інсуліни);
- розлади психіки та поведінки;
- епілепсія;
- хвороба Паркінсона;
- хронічне обструктивне захворювання легень.
"На час дії воєнного стану рецепт на "Доступні ліки" може бути не лише електронний, а й паперовий. Виписати його може будь-який лікар первинної ланки, не обов’язково той, з яким укладена декларація", — наголосили в НСЗУ.
В установі додали, що сімейний лікар також може виписати рецепт у системі, а хворий — отримати ліки за номером рецепта.
У програмі медичних гарантій також передбачено надання спеціалізованої медичної допомоги людям похилого віку:
- консультації спеціалістів;
- аналізи;
- обстеження;
- госпіталізації;
- операції.
Зокрема, лікарі наголошують на пріоритетному лікуванні інсульту та інфаркту, а також — обстеженнях для ранньої діагностики онкологічних захворювань.
Зазначимо, що пацієнти похилого віку та внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть отримати допомогу в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ.
Пацієнти похилого віку та внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть отримати допомогу в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ
Є можливість отримати право на безкоштовне паркування
Зазначимо, що право на безкоштовне місце на парковці надає орган місцевого самоврядування.
Спеціальне направлення, що дозволяє не платити за місце на парковці надається:
- водіям з інвалідністю,
- водіям, які перевозять осіб з інвалідністю,
- громадським організаціям осіб з інвалідністю
Підставою для надання на автостоянці такого місця є видане органом місцевого самоврядування направлення.