Старе добре правило п'яти секунд звучить так: якщо їжу, що випадково впала на підлогу, підняти впродовж цього короткого терміну, вона не встигає забруднитись бактеріями. Це твердження завжди було предметом як домашніх суперечок, так і незліченних наукових проєктів.
Одні говорять, що правило існує, а інші називали його нісенітницею. На щастя, сучасні дослідники нарешті розгадують нюанси, що стоять за правилом п'яти секунд, пише National Geographic.
Як швидко бактерії можуть забруднити їжу?
Ключ до правила п'яти секунд – це розуміння того, як швидко бактерії переносяться з поверхні підлоги на їжу. Багато людей помиляються в цьому вимірі, каже харчовик Дональд Шаффнер з Ратгерського університету. Аматорські наукові дослідження та телевізійні "розслідування" заплутали питання, покладаючись на експерименти, які не проходять наукову перевірку.
Насправді до 2016 року було лише одне ретельне обгрунтування правила п'яти секунд: рецензоване дослідження Пола Доусона, харчовика з Університету Клемсона, у 2007 році. Доусон та його колеги повідомили, що їжа може підхопити бактерії одразу після контакту з поверхнею, але це дослідження більше зосереджувалося на тому, як довго бактерії можуть виживати на поверхнях, щоб забруднити їжу.
Саме тому Шаффнер та його студентка Робін Міранда вирішили протестувати більшу кількість різних продуктів за більш розмаїтих умов. Експерименти, про які вони повідомили в журналі Applied and Environmental Microbiology у 2016 році, показали, що правило п'яти секунд – це зовсім не правило.
Вони виявили, що чим довше їжа лежить на поверхні, вкритій бактеріями, тим більше бактерій прилипає до неї. Але велика кількість мікроорганізмів підхоплюється, щойно їжа одразу падає на землю.
Але більше тут винен не час, а інший чинник. Волога їжа (наприклад, кавун) вбирає в себе більше бактерій, ніж суха, як-от, хліб або жувальні цукерки. Килимове покриття має менше шкідників, ніж кахель або нержавіюча сталь, оскільки воно ввібрало в себе бактеріальний розчин, який застосували вчені.
Відтоді нові дослідження підтвердили, як легко переносити бактерії на кухні, чи то на пальцях, чи то просто користуючись однією і тією ж дошкою для нарізання м'яса та овочів (навіть якщо її мити між використаннями).
А в 2021 році вчені з Індонезії надихнулися, щоб спростувати для себе правило п'яти секунд і його індонезійський аналог, відомий як belum lima menit, або правило п'яти хвилин.
Але чи безпечно їсти їжу з землі?
Якщо наука так ретельно розвінчала правило п'яти секунд, чи означає це, що їсти їжу, яка впала на підлогу, небезпечно? Це залежить від поверхні та від того, які бактерії ви можете підхопити.
"Якщо ви перебуваєте в лікарні і впустили щось, ви, ймовірно, не захочете це їсти. Так само ви точно не захочете підхопити сальмонелу з кухонної підлоги, залитої курячим соком", – каже Доусон.
Але в більшості випадків, з'ївши печиво, яке підхопило трохи пилу і бактерій з підлоги, ви навряд чи зашкодите собі, якщо маєте здорову імунну систему.
"У дев'яносто дев'яти відсотках випадків це, ймовірно, безпечно. Дотримання належної санітарії, утримання підлог і поверхонь у чистоті – найважливіші чинники", – каже він.
Правило п'яти секунд, швидше за все, залишиться популярним.
"Люди дійсно хочуть, щоб це було правдою. Всі так роблять, ми всі їмо їжу з підлоги", – каже Шаффнер.
Можливо, цінність правила п'яти секунд (або правила трьох секунд, якщо ви більш скрупульозні) лежить більше в площині психології, ніж мікробіології. Принаймні, наявність правила дає соціально прийнятне виправдання для нашої непривабливої поведінки. Просто вигукніть "Правило п'яти секунд!" перед тим, як підняти печиво з підлоги і покласти його до рота, і всі зможуть добряче посміятися.
І це залишає нам ще один спосіб вирішити, чи з'їсти желейну цукерку, яку ви впустили: просто подивитися, чи ніхто не дивиться.
Раніше OBOZ.UA писав про їжу та напої, що прискорюють процес старіння шкіри.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!