Нове дослідження показує, що ще один вид крихітних комах може бути причетний до поширення чуми на планеті в 1300-х роках.
Пандемія "чорної смерті", або бубонної чуми — одна з найбільш смертоносних історій в історії людства. Чума буквально спустошила Європу в період між 1347 і 1351 роками, забравши життя десятків мільйонів людей. Як правило, основними розносниками хвороби вважають щурів і бліх, проте тепер учені вважають, що відповідальність лежить і ще на одній крихітній комасі, пише Daily Mail.
Тривалий час вважалося, що відповідальність за поширення хвороби лежить на гризунах — передбачалося, що хвороба передається від гризунів людині через укуси заражених бліх. У новому дослідженні команда з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США виявила, що платтяні воші, які є паразитами людини, насправді є більш ефективними в передаванні бактерії Yersinia pestis, що спричиняє чуму, ніж вважалося раніше.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Автори опублікували результати своєї роботи в журналі Plos Biology і запевнили, що крихітні паразити, ймовірно, могли сприяти попереднім пандеміям. Під час своєї роботи вчені провели низку експериментів, у яких воші харчувалися кров'ю, що містила бактерії, які викликають чуму.
Подальший аналіз показав, що воші заражалися чумою і були здатні передавати її за допомогою укусів. Детальніший аналіз також показав, що бактерії можуть інфікувати пару слинних залоз вошей, а це вказує на те, що хвороба могла поширюватися на людей під час подальших укусів.
Зазначимо, що платтяні воші — людські паразити, які мешкають у швах одягу і відкладають тут яйця. Вони періодично повертаються на шкіру, щоб харчуватися 5-6 разів на день і тепер у нас є докази, що ці комахи, ймовірно, зіграли важливу роль у поширенні пандемії чуми.
Команда додає, що ключові особливості платтяних вошей, які, ймовірно, сприяють їхній здатності поширювати хворобу, включають той факт, що вони заковтують великий обсяг крові за одне годування, збільшуючи кількість споживаних ними бактерій.
Часте годування, ймовірно, також збільшувало ймовірність того, що комахи могли передавати людині достатньо бактерій, щоб зрештою заразити її.
Симптоми цього смертельного захворювання включали лихоманку, втому, тремтіння, блювоту, головні болі, делірій і болючі, опухлі лімфатичні вузли в паху і пахвах. У сучасному світі зараження платтяними вошами, як правило, пов'язане з безпритульністю, бідністю, війною і стихійними лихами. Фактично, з будь-якою ситуацією, яка може знизити рівень гігієни, а також доступ до чистого одягу і постільної білизни.
Раніше Фокус писав про те, що кожна зміна клімату накликала на Землю "чуму", і це станеться знову.