Дослідники розповіли, яке майбутнє чекає на нашу планету і людство загалом — є хороша і погана новина.
Історія Землі налічує неймовірні 4,5 мільярда років. За цей час наша планета зазнала безлічі трансформацій: від розплавленої кулі бурхливої магми до охолодження й утворення кількох тектонічних плит. А потім, кілька мільярдів років потому Земля перетворилася настільки, що була покрита кількома суперконтинентами й кишіла життям, пише IFLScience.
Попри вік у 4,5 мільярда років, з космологічного погляду наша планета все ще дуже молода. Передбачається, що наразі вона пройшла лише трохи більше третини від свого "ймовірного терміну служби", а тому попереду на нашу планету чекає ще багато змін.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Погані новини полягають у тому, що ми навряд чи застанемо всі ці зміни. У новому дослідженні використовували суперкомп'ютери та змогли змоделювати клімат на найближчі 250 мільйонів років. Результати показують, що на Землі знову утвориться один суперконтинент і він, на жаль, буде майже непридатний для життя ссавців.
За словами провідного автора дослідження, старшого наукового співробітника Інституту довкілля Кебота при Бристольському університеті Александра Фарнсворта, у віддаленому майбутньому перспективи людства "видаються вельми похмурими". Передбачається, що рівень вуглекислого газу перевищить нинішній рівень удвічі, оскільки Сонце випромінюватиме приблизно на 2,5% більше радіації. Водночас єдиний суперконтинент на планеті розташовуватиметься в спекотних і вологих тропіках, а температура на більшій частині планети становитиме від 40°C до 70°C.
Команда вважає, що поява нового суперконтиненту Пангея Ультіма буквально завдасть "потрійного удару":
- рівні вуглекислого газу в атмосфері Землі збільшаться вдвічі;
- Сонце буде значно яскравішим, ніж сьогодні;
- більша частина нового суперконтиненту буде непридатна для життя.
Таким чином у майбутньому колись квітуча Земля перетвориться на вороже середовище, позбавлене джерел їжі та води. Середні температури на планеті становитимуть від 40°C до 50°C, а екстремальні будуть значно вищими. Команда дійшла висновку, що високі температури в поєднанні з підвищеною вологістю врешті-решт вирішать долю людства — люди, як і багато інших видів на планеті, просто вимруть.
За словами співавтора дослідження Юніса Ло, всі ці похмурі перспективи очікують на людство в далекому майбутньому, проте кліматична криза, що нависла над планетою вже сьогодні, може розв'язати проблему — якщо нам не вдасться стримати нагрівання Землі, ми, ймовірно, не побачимо похмурих перспектив, що приготовані для планети.
Професор еволюції системи Землі в Університеті Лідса, який керує розрахунками в дослідженні, Бенджамін Міллс, вважає, що вищеописаний сценарій насправді є досить оптимістичним. Річ у тім, що розрахунки вчених ґрунтуються на тому, що нам все ж таки вдасться стримати вміст вуглекислого газу в атмосфері планети. У результаті через мільйони років він досягне 600 частин на мільйон, порівняно з нинішніми 400 частин на мільйон. В іншому випадку, на нас чекає найгірший сценарій.
Раніше Фокус писав про те, скільки ще існуватиме Земля і чи будуть на ній на той час люди.