Ніхто не бачив їх немовлятами: як народжуються азійські єдинороги та сині кити
Ніхто не бачив їх немовлятами: як народжуються азійські єдинороги та сині кити

Ніхто не бачив їх немовлятами: як народжуються азійські єдинороги та сині кити

Дослідники розповіли про таємничих тварин, яких вчені жодного разу не бачили під час відтворення потомства.

Історія Землі налічує понад 4,5 мільярда років, за цей час наша планета зазнала безліч змін і стала домівкою для мільйонів різних тварин. Деякі з них нам добре відомі, інші все ще залишаються в тіні, а треті відомі науці, але ми занадто мало знаємо про те, як вони живуть, пише IFLScience.

Розмноження вугрів десятки років залишалося загадкою для науки, аж поки 2022 року вчені нарешті розкрили цю таємницю. Але у світі все ще існує безліч видів, відтворення потомства яких все ще залишається загадкою для вчених. Таємницю народження деяких видів, таких як снігові барси, нам вдалося розгадати, спостерігаючи за ними в неволі, але про розмноження інших ми все ще не маємо поняття.

Учені розповіли про деякі з них.

Велика біла акула (Carcharodon carcharias)

Раніше у 2024 році світ побачив рідкісні кадри: вважається, що дрону вдалося зафіксувати новонароджену білу акулу. Тривалий час учені й гадки не мали, як і де з'являються на світ дитинчата цього виду, але нове відео змінило все.

На кадрах видно велику білу акулу, довжина якої становить лише 1,5 метра — очікується, що такою і має бути новонароджена особина цього виду. Здавалося, що дитинча скидає зі свого тіла щось біле під час плавання — передбачається, що це були внутрішньоутробні речовини. Вчені вважають, що їм вдалося вперше зняти новонароджену білу акулу. Утім, не можна виключати, що на кадрах підліток акули зі шкірним захворюванням.

Зазначимо, що відео передувало фільмування кількох дорослих великих особин, імовірно вагітних, лише за кілька днів до того, як маленьку акулу було зафіксовано в цих водах.

Китові акули (Rhincodon)

Китові акули вважаються найбільшими рибами у світі — ці гіганти можуть досягати 20 метрів завдовжки, важать до 20 тонн і харчуються крилем. Дані Галапагоського проєкту "Китова акула" свідчать про те, що в дикій природі було помічено лише 21 новонароджену китову акулу, проте ніхто ніколи не бачив, як вони народжують.

У 2018 році вчені провели перше в історії ультразвукове дослідження дикої китової акули, використовуючи портативний зонд. Тоді науковці зазначали, що біля Галапагоських островів їх привабило скупчення самок із роздутим черевом. Однак усе, що тоді змогли виявити науковці — яєчники та незапліднені яйця.

Учені досі не знають, як і де з'являються на світ китові акули, але припускають, що це може відбуватися на рифі Нангалу в Австралії. Дослідження показали, що щороку після нересту коралів і цвітіння планктону тут збираються китові акули у великій кількості.

Ніхто не знає, як народжують китові акули
Фото: Shutterstock

Синій кит (Balaenoptera musculus)

Синій кит — найбільший ссавець на Землі, а, можливо, і найбільша тварина з усіх, що коли-небудь жили на планеті. Але попри їхні гігантські розміри, вчені все ще не знають, як вони з'являються на світ.

На щастя, вченим вдалося наблизитися до розгадки цієї таємниці, вперше знявши шлюбний танець цих гігантів. На відео видно, як група самців переслідувала самку, використовуючи свою масу, щоб здолати конкурентів. Відомі як гоночна група, їх кілька разів помічали серед інших видів китів, але спостереження біля узбережжя Південної Австралії було першим у світі спостереженням за синіми китами.

Раніше вченим також вдавалося спостерігати, як сині кити вигодовують дитинчат, чия вага сягає 2200-2700 кг. Протягом усього свого життя сині кити відвідують усі океани, окрім Арктики, і, хоча ми ніколи не спостерігали народження дітей, вважається, що вони вирушають у теплі води Центральної Америки, щоб виносити потомство.

Азійський єдиноріг, або Саола (Pseudoryx nhetinhensis)

Не тільки морським тваринам вдається сховатися від очей учених, загадки існують і на суші. Наприклад, з азійськими єдинорогами, також відомими як саола — одна з найрідкісніших тварин на планеті, що мешкають серед полорогих, зокрема й інших копитних ссавців, як-от велика рогата худоба, яки та бізони.

Саола трапляються в Лаосі та В'єтнамі вздовж гір Аннамі та ховаються глибоко в лісі. Про їхнє існування стало відомо завдяки фотопасткам, останкам, виявленим у селах, та інформації від місцевих жителів. На жаль, жодному біологу у світі не вдавалося спостерігати їх у дикій природі, а відповідно ми й гадки не маємо, як вони приводять дитинчат у цей світ.

Азіатських єдинорогів у дикій природі не бачив жоден біолог
Фото: Shutterstock

Сніговий барс (Panthera uncia)

Снігових барсів розводили в неволі та це дало вченим уявлення про те, як вони народжують потомство. Однак спостерігати за цим процесом у дикій природі виявилося майже неможливо. Невловні дикі кішки живуть високо у віддаленій гірській місцевості, де їх складно виявити завдяки камуфляжу.

Снігові барси спритно маскуються від цікавих очей

Яванський носоріг (Rhinoceros sondaicus)

Яванський носоріг — одна з найрідкісніших великих тварин у світі. Представники цього виду є одним із п'яти видів носорогів, що залишилися на Землі. Цей вид вирізняється короткими рогами, які трапляються тільки у самців, наразі вид також перебуває під загрозою зникнення.

Але на початку 2024 року вчені повідомили радісні новини — відеозаписи фотопасток показують, що в уразливій популяції з'явилося щонайменше двійко дитинчат.

Уся дика популяція мешкає виключно в національному парку Уджунг Кулон на Яві, тож, хоча ніхто ніколи не повідомляв про те, що спостерігав це видовище на власні очі, ми знаємо, що саме тут народжують яванські носороги.

Учені зловили на камеру дитинчат яванського носорога
Фото: Shutterstock

Раніше Фокус писав про те, що найважча тварина в історії Землі досі живе на планеті: хто це.

Теги за темою
Земля
Джерело матеріала
loader