G7 та ЄС вивчають шляхи тиску на банки, які допомагають РФ обходити санкції — Bloomberg
G7 та ЄС вивчають шляхи тиску на банки, які допомагають РФ обходити санкції — Bloomberg

G7 та ЄС вивчають шляхи тиску на банки, які допомагають РФ обходити санкції — Bloomberg

G7 та ЄС вивчають шляхи тиску на банки, які допомагають РФ обходити санкції — Bloomberg

Зокрема, обговорюються заходи проти Системи передачі фінансових повідомлень (СПФС) центробанку Росії, подібної до SWIFT.

Країни G7 та ЄС вивчають способи тиску на банки, які допомагають Москві обходити санкції. Про це повідомляє Bloomberg.

Деякі союзники розглядають заходи, спрямовані проти фінансових установ із третіх країн, які використовують Систему передачі фінансових повідомлень (СПФС) центробанку Росії, подібну до SWIFT, щоб обійти торговельні обмеження.

Обговорення відбуваються напередодні саміту G7 в Італії, де лідери країн групи планують узгодити комплекс заходів для кращого забезпечення дотримання санкцій проти РФ.

G7 уже давно визначила своїм ключовим пріоритетом недопущення потрапляння до РФ ключових технологій, які використовуються у виробництві зброї.

Але Москві вдалося обійти багато з цих обмежень, імпортуючи заборонені товари через треті країни, такі як Китай, Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати, а також держави Центральної Азії, часто через мережі посередників у різних юрисдикціях.

Останнім часом західні офіційні особи зосередили увагу на банках, які, ймовірно, сприяли деяким із цих транзакцій, попередивши їх про нові санкції. Це спонукало кількох кредиторів посилити обмеження та призвело до очевидного падіння потоків товарів до РФ. Російський центральний банк нещодавно вказав на розширення санкцій і тиск на дружні Росії країни як на ризик.

США та їхні союзники відкриті до санкцій проти будь-яких компаній чи осіб, які допомагають РФ отримувати доступ до компонентів для виробництва зброї, заявляв заступник міністра фінансів США Воллі Адейємо.

Нові санкції ЄС

У межах нового пакету санкцій Єврокомісія запропонувала обмеження для кредиторів, які використовують СПФС для обходу санкцій. Як і SWIFT, ця система діє як захищена мережа обміну повідомленнями для полегшення міжбанківських платежів.

Минулого року використання СПФС майже потроїлося порівняно з 2022 роком. Зараз її використовують понад 150 банків у близько 20 країнах, включаючи Китай, Білорусь, Вірменію, Таджикистан і Казахстан.

ЄС прагне узгодити пакет санкцій до саміту G7, але кілька країн Союзу виступили проти повної заборони СПФС через побоювання, що такий крок може вплинути на законні транзакції й зашкодити відносинам з третіми країнами.

Серед інших заходів, що обговорюються, — пропозиції щодо включення до списку банків третіх країн, які допомагають Росії уникати санкцій, посилення законодавчих вимог до компаній з удосконалення перевірок їхніх дочірніх фірм і ланцюгів поставок, а також обмеження проти більшої кількості фізичних і юридичних осіб у третіх країнах.

У процесі розробки

Конкретні обмеження, які можуть з'явитися після саміту G7, все ще перебувають у процесі розробки, і союзники можуть вжити різних заходів.

Тим не менш, переговори підкреслюють посилення уваги G7 до ролі фінансового сектору в здатності Росії обходити санкції й купувати критично важливі військові технології.

США та їхні союзники також посилили попередження фінансовому сектору про необхідність дотримання санкцій і припинення будь-яких спроб обходу обмежень, заявивши про ризик каральних заходів.

Окремо лідери G7 у червні сподіваються досягти політичної угоди про те, як використовувати прибутки, отримані від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році кілька великих російських банків були відключені від SWIFT - міжнародної системи, яку використовують фінансові установи по всьому світу. Заборона спонукала Москву переорієнтувати бізнес на СПФС, створену в 2014 році після незаконної анексії Криму.

Джерело матеріала
loader
loader