У ТЦК прокоментували інцидент, наголосивши, що затриманий при собі не мав жодного медичного документу, який би підтвердив його діагноз. Ба більше, чинне законодавство дозволяє мобілізувати громадян з таким діагнозом для служби в тилових установах.
У соцмережах активно публікують відео, в яких мова йде про інцидент, що стався 30 травня. Його авторка стверджує, що військовослужбовці Київського РТЦК та СП міста Одеса затримали хлопця з вадами серця та олігофренією і доставили його до збірного пункту. Там лише за пів години він пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби в ЗСУ. Про це пише "Суспільне".
Тим часом в Одеському обласному ТЦК та СП вже прокоментували цей інцидент.
За словами військових, громадян, які мають діагноз "олігофренія легкої ступені", насправді можуть визнати придатними до військової служби у тилових частинах забезпечення, що підтверджується чинними нормативними актами, зокрема, Наказом Міністерства оборони № 262 від 27.04.2024.
"Проте в цьому випадку важливо врахувати, що жодних медичних документів, які підтверджують діагноз хлопця, ані представники Київського РТЦК та СП міста Одеса, ані члени військово-лікарської комісії не надали", – йдеться у дописі.
Водночас представники структури запевняють, що процедура комісії відбувалася відповідно до законодавства:
"Хлопець пройшов військово-лікарську комісію згідно з установленим порядком, його визнали придатним до проходження служби. Усі процедури відбувалися відповідно до законодавства, яке регламентує порядок проходження медичних оглядів під час мобілізації", — йдеться в заяві.
Також в Одеському обласному ТЦК та СП нагадали, що в Україні діє воєнний стан, який передбачає певні наслідки, наголосивши на обов’язках військовозобов’язаних. Крім того, військові зауважили, що у цьому випадку дії працівників структури були в межах правового поля:
"Нагадуємо, що в Україні діє воєнний стан, що накладає певні обмеження та зобов’язання на громадян. Зокрема, кожен повинен постійно мати з собою військово-облікові документи, які засвідчують наявність хвороб чи інших причин, що можуть бути підставою для звільнення від мобілізації. Відсутність таких документів може призвести до непорозумінь та непередбачуваних ситуацій. Таким чином у даному конкретному випадку дії військовослужбовців були в межах правового поля, а сама процедура проведення медичного огляду відповідала встановленим вимогам. Просимо громадян уважно ставитися до своїх документів та відповідально підходити до виконання своїх обов’язків у період воєнного стану"", — пояснили у ТЦК та СП.
Нагадаємо, що, за словами народної депутатки від Європейської солідарності Ірини Фріз, якщо співробітники ТЦК і СП затримують громадян або вкидують їх у буси — це порушення чинного законодавства України, оскільки примусова мобілізація є правопорушенням.
Крім того, 31 травня повідомлялося, що військовозобов'язані українці під час посилення мобілізації можуть опинитись у "бусі", який їх везтиме до територіального центру комплектування на військово-лікарську комісію (ВЛК).