Цього дня православна церква згадує святих мучеників Лукіана Бельгійського та Лукіана (Лукіліана) Антіохійського .
У повір'ях йдеться про те, що варто відмовитися від скандалів у сім'ї, а також потрібно вести активне життя. Інші назви свята: "Лук'ян", "День Луки", "Ветреник", "Колодець" .
Вітряком день прозвали тому, що 16 червня у напрямку вітрів судили про майбутню погоду та врожайність. У народі з цього приводу казали: "На Лукіана не лягай спати рано, а придивляйся, звідки вітер дме".
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотно, то зима буде холодною. За повір'ям, південний вітер обіцяє швидке зростання ярого хліба, північно-західний — сиру погоду та хвороби, східний — різного роду інфекції, а північно-східний — безперервні дощі. Якщо ж вихор повільно піднімається з землі до неба і довго обертається, то найближчими днями погода буде ясною.
Дивилися й інші прикмети погоди. Якщо на Лук'яна (Лукіліана) траплялася гроза, селяни чекали поганого сіножаті. Водночас проливний дощ віщував славний урожай грибів.
Що не можна робити 3 червня
Сьогодні, як і будь-якого іншого дня, церква виступає проти сварки і сварок, наклепів, жадібності, заздрощів, зневіри. Не можна відмовляти у прохачому.
Народні прикмети не наказують позичати або давати в борг гроші - довго ходитимеш у боргах і купуватимеш дорогі речі - пустиш гроші на вітер. Не радять носити із собою багато грошей – до втрати готівки.
Що можна робити 3 червня
У святого Лукіліана просять сил подолати життєві труднощі.
Сьогодні радять відкрити вікна та провітрити будинок – протягом видує все погане. Вважається, що якщо вивісити на вулицю прання та речі хворої людини, то вітром занесе хворобу. Якщо у цей день вітер південний, то незаміжнім дівчатам потрібно стати до нього спиною і розкинути руки - "надує" гарного нареченого.
Раніше ми повідомляли, що настав час молитися: найсильніші слова за Україну, які треба говорити щодня.