Змусило мислити по-новому: вчених здивували результати аналізу ДНК жителів Суахілі
Змусило мислити по-новому: вчених здивували результати аналізу ДНК жителів Суахілі

Змусило мислити по-новому: вчених здивували результати аналізу ДНК жителів Суахілі

Походження жителів узбережжя Суахілі до недавнього часу залишалося недослідженим. Тепер, завдяки аналізу ДНК, вчені дізналися, як саме виник цей народ.

У Середньовіччі узбережжя Суахілі у Східній Африці було домівкою для великої культури, на відміну від європейських середньовічних сцен, які зазвичай зображають на картинах. Нещодавнє дослідження розкрило складну взаємодію між місцевими африканськими традиціями та іноземними впливами, пише IFLScience.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

"Отримані результати були дуже неймовірними, — заявив Джеффрі Флейшер, професор антропології з Університету Райса і старший автор дослідження. — На початку другого тисячоліття африканські торговці формували різні союзи з перськими купцями, ймовірно, через шлюби і створення родинних зв'язків".

Десятиліттями вчені дискутували про ступінь іноземного впливу на культуру суахілі, який посилювався більш ніж 500-річною колонізацією регіону. Це призвело до суперечливих інтерпретацій, як зазначає Девід Райх, професор генетики та еволюційної біології людини в Гарвардському університеті.

"Історія походження суахілі була майже повністю сформована людьми, які не є суахілі", — коментує Райх, наголошуючи на складній історії, яка вплинула на сучасні погляди.

Спочатку багато хто вважав, що цивілізація суахілі, відома своїми мечетями, викладеними кораловим камінням, і багатокультурними містами, була результатом діяльності іноземних правлячих класів.

Однак останні дослідження свідчать про те, що місцева культура була переважно самобутньою, а іноземні впливи протягом століть відігравали поверхневу роль. Місцеві усні перекази розповідають іншу історію, стверджуючи, що перські князі припливли до Східної Африки, одружилися з місцевими жінками і заснували впливові громади.

Щоб розв'язати ці суперечливі наративи, дослідники провели найбільший в історії аналіз стародавньої ДНК в Африці, включаючи першу стародавню ДНК з цивілізації суахілі. Дослідницька група порівняла стародавню ДНК, датовану 1300-1900 роками н. е., з геномними послідовностями майже 100 сучасних носіїв суахілі та осіб зі Східної Африки та Євразії. Результати підтвердили, що традиційні історії значною мірою відповідають дійсності.

"Результати дають однозначні докази того, що культурне змішання на узбережжі Східної Африки триває вже понад тисячоліття", — сказав Райх.

Дослідження показало, що значна частина ДНК стародавніх скелетів походить з Азії, зокрема Персії, тоді як мітохондріальна ДНК вказує на африканське походження по материнській лінії. Це свідчить про те, що перські чоловіки одружувалися з африканськими жінками, інтегруючись у суспільство суахілі.

Усупереч уявленням про експлуатацію та переміщення, Райх наголосив, що це культурне змішання не стерло африканські традиції. Навпаки, культура суахілі увібрала в себе іноземні впливи, зберігаючи водночас свою африканську ідентичність.

"Археологічні розкопки виявили африканські основи суспільства суахілі, демонструючи глибоке історичне коріння та африканське походження прибережної архітектури та матеріальної культури, а не перське натхнення", — пояснив Флейшер.

Важливо Біля Теракотової армії розкопали 16-тонну могилу: вона може належати сину імператора Китаю

Це дослідження знаменує собою значний прогрес в африканській археогенетиці. Чапуруха Кусімба, співавтор дослідження і професор антропології в Університеті Південної Флориди, назвав його сміливим кроком.

"Обрання генетичного шляху для пошуку відповідей вимагало мужності, — сказав Кусімба. — Ми відкрили двері, за якими лежать відповіді, що змушують нас мислити по-новому".

Раніше Фокус писав про те, для кого споруджували найбільші кургани. Завдяки дослідженню цього питання, вчені хочуть дізнатися, як саме з'явилася соціальна нерівність.

Також ми розповідали про знайдене у Франції масове поховання коней. Вчені виявили дев'ять великих могил з останками тварин віком 2 тисячі років.

Джерело матеріала
loader