Дослідники виявили, що глобальні температури планети, як і раніше, рухаються в неправильному напрямку і швидше, ніж будь-коли.
Людство більше не лякають кліматичною кризою, наслідки якої ми відчуємо на собі в майбутньому. Науковці наполягають — вона вже тут і пожинати плоди людської діяльності ми почнемо значно раніше, ніж вважалося: на світ уже обрушилися екстремальні хвилі тепла, посухи та лісових пожеж. Але, ймовірно, стане ще гірше, пише Space.
Згідно з новою доповіддю кліматологів, тільки цього року діяльність людини, зокрема спалювання вугілля для видобутку дешевої енергії, призвела до потепління планети на 1,3 градуса за Цельсієм. Якщо люди продовжать викидати в атмосферу Землі таку кількість парникових газів, що утримують тепло, і такими самими темпами, науковці попереджають: ми матимемо лише приблизно 4 роки, перш ніж подолаємо позначку потепління в 1,5 градуса за Цельсієм, встановлену Паризькою угодою.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами вченого-кліматолога з Університету Лідса у Великій Британії Пірса Форстера, результати нової доповіді вкотре засвідчують, що глобальне потепління, спричинене діяльністю людей, продовжує нагрівати планету. І це при тому, що деякі кроки щодо стримування зміни клімату сповільнили загальне зростання викидів парникових газів. На жаль, учені констатують: глобальні температури Землі все ще рухаються не в тому напрямку і значно швидше, ніж раніше.
Починаючи з минулого червня, кожен наступний місяць встановлював температурні рекорди. У результаті 2023 рік офіційно визнали найспекотнішим роком в історії, і попередили, що 2024, ймовірно, поб'є цей рекорд. Ці екстремальні температури спустошили регіони по всьому світу, спровокували масштабні лісові пожежі, а антарктичні льоди втратили неймовірну кількість льоду.
Ці рекордні температури ще більше посилилися завдяки явищу, відомому як Ель-Ніньйо, яке панує в Тихому океані та спричиняє потепління клімату по всій планеті. На щастя, нові дослідження показують, що вплив Ель-Ніньйо пішов на спад, а найближчими місяцями йому на зміну прийде Ла-Нінья, що має охолоджувальний ефект. Утім, учені попередили, що не варто очікувати різкого зниження температури.
Згідно з новим звітом, за останні 10 років, у період з 2014 по 2023 рік, температура зросла на 1,19 градуса за Цельсієм. Кліматологи також зазначають, що глобальне потепління за останні 10 років частково є побічним ефектом скорочення викидів сірки в комерційному судноплавстві, яке змінило склад палива у 2020 році. Ці правила були спрямовані на скорочення забруднення повітря з суден і були успішними в цьому, проте сірка також надавала на планету охолоджувальний ефект, відбиваючи сонячну радіацію назад у космос.
За словами вченого-кліматолога з Університету Йоганнеса Гутенберга в Німеччині Яна Еспера, людство повинне зробити якомога більше і за короткі строки, однак це зовсім не гарантує того, що кліматичні зміни сповільняться в довгостроковій перспективі.
Раніше Фокус писав про те, що цього року на світ чекає стільки потужних ураганів, що у нас не вистачить на всіх імен.