Енти з "Володаря перснів" існують: 30-метрове ходяче дерево вижило в загубленому лісі
Енти з "Володаря перснів" існують: 30-метрове ходяче дерево вижило в загубленому лісі

Енти з "Володаря перснів" існують: 30-метрове ходяче дерево вижило в загубленому лісі

Незвичайне північне дерево має такий вигляд, ніби зійшло зі сторінок книжки Дж. Р. Р. Толкіна і крокує порожнім полем.

Химерне гігантське дерево з парою стовбурів, схожих на ноги, названо "Деревом року" Нової Зеландії. Гігантська рослина разюче схожа на ента з "Володаря перснів" Дж. Р. Р. Толкіна й останні кілька століть залишається єдиним деревом, що вижило в загубленому лісі, пише Live Science.

Через її зовнішній вигляд рослину прозвали "ходячим деревом", але насправді вона належить до виду північна рата (Metrosiderosrobusta) — одна з найвищих квітучих порід Нової Зеландії, вік якої може досягати 1000 років. Коріння і довгі, схожі на руки, гілки роблять дерево схожим на ента — вигадану расу деревоподібних істот, які охороняють ліси Середзем'я у всесвіті "Володаря перснів".

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дивовижне дерево самотньо стоїть посеред великої загороди поруч із кладовищем на західному узбережжі Південного острова. Дослідники зазначають, що висота дерева становить близько 132 метрів, що можна порівняти з семиповерховою будівлею.

У 2024 році ходяче дерево стало переможцем премії "Дерево року" Новозеландської лісівничої асоціації (NZ Arb), отримавши 42% усіх голосів. За словами організатора змагань Бреда Кадуолладера, дерево просто "вирвалося в лідери з самого початку конкурсу".

Вчені зазначають, що точний вік ходячого дерева, на жаль, невідомий, але воно є єдиним представником "загубленого лісу", вирубаного близько 150 років тому. Відомо, що ліс вирубала сім'я місцевих фермерів, проте навіть вони вважали ходяче дерево особливим і зберегли його.

Дерева північної рати є епіфітами — тип дерев, життя яких починається з поверхні дерева-господаря. Далі вони відрощують повітряне коріння, яке в кінцевому підсумку досягає ґрунту. Ходяче дерево, ймовірно, почало життя високо в кроні свого господаря, харчуючись повітрям і дощовою водою, перш ніж досягти землі. Його незвичайне розташування коренів, ймовірно, було спричинене тим, як воно росло навколо дерева-господаря, яке, як вважають вчені, вимерло багато століть тому.

Ходяче дерево назвали "Деревом року" Нової Зеландії
Фото: Gareth Andrews

Науковці досі не знають, чим зумовлений такий дивовижний зовнішній вигляд дерева, проте припускають, що це могло статися через те, що дерево-господар було занадто великим; або могло бути інше дерево, яке впало й притулилося до дерева-господаря, а тому коріння рати розкололося біля землі.

Дерева північної рати також є ендеміками Нової Зеландії й колись були одним із найпоширеніших місцевих видів. Однак, за словами вчених, за останні десятиліття їхній ареал значно скоротився, і тепер вони внесені до списку вразливих.

Раніше Фокус писав про найвище дерево на Землі: вчені розповіли, на скільки воно ще може вирости.

Теги за темою
дослідження вчені конкурс
Джерело матеріала
loader
loader