Поліція уповноважена діяти самостійно, якщо має інформацію про порушення правил військового обліку, пояснили експерти. Зокрема, вона може затримувати й доправляти у військкомат громадян, яких шукають військкоми.
Громадяни призовного віку можуть примусово опинитись у територіальному центрі комплектування (ТЦК) під час мобілізації в Україні. Для цього вони спершу мають зустрітись з патрулем оповіщення, який складається з військкомів і поліцейських. Якщо виявлять певні порушення закону, то військовозобов'язаного поліція відвезе у військкомат. Про те, як правильно відбувається затримання ТЦК, на що має право поліція та працівники терцентру, розповіли на порталі "Судово-юридичної газети".
Затримання ТЦК при мобілізації в Україні
На порталі перелічили кілька норм законів та постанов Кабміну, якими повинні керуватись працівники ТЦК та Нацполіції, поки тривають заходи мобілізації в Україні. Після цього пояснили, як саме зобов'язані діяти посадовці, щоб не порушити чинні нормативно-правові акти.
Основні правила дій військкомів:
- патруль оповіщення має складатись з працівників ТЦК і Нацполіції;
- працівники ТЦК мають право вручати повістки, але не мають права затримувати громадян, які порушили правила мобілізації в Україні, і не можуть примусово везти їх у військкомат;
- працівники поліції мають право затримувати військовозобов'язаних і везти їх до "найближчого ТЦК", але не мають права вручати повістки.
Пояснення статті СЮГ ґрунтуються на статтях Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП): ст. 210 та 210-1 (про порушення правил військового обліку та мобілізації), ст. 258 (можна складати постанову, а не протокол), ч. 1 ст. 259 (куди доставляють порушника), ст. 261 (що має бути в протоколі), ст. 262 (хто має право затримувати на вулиці). Також дії посадовців повинні відповідати вимогам постанови Кабінету Міністрів №560 від 16 травня 2024 року та постановою №1487 від 30 грудня 2022 р., ідеться на порталі.
Мобілізація в Україні — коли поліція може доставляти до ТЦК
Працівники Нацполіції уповноважені затримувати громадян (призовників, військовозобов’язаних, резервістів), які порушили вимоги мобілізації в Україні:
- правила військового обліку;
- правила мобілізаційної підготовки та мобілізації;
- вимоги законодавства про оборону.
Коли поліція затримує та везе у терцентр комплектування — при умові, якщо працює у патрулі оповіщення:
- якщо громадянин відмовився від повістки;
- якщо у громадянина під час перевірки військово-облікових документів є якісь порушення і він відмовився добровільно їхати до військкомату.
Які порушення під час перевірки документів за умов мобілізації в Україні дозволяють везти в ТЦК:
- якщо є порушення правил військового обліку, з якими можна ознайомитись у постанові Кабміну №1487 та у законі про мобілізацію в Україні;
- якщо є розбіжності між даними, вказаними у військовому документі, і даними з реєстру "Оберіг".
Коли поліція може діяти самостійно (без присутності працівників терцентрів):
- затримувати осіб, які порушила ст. 210 та 210-1, після попереднього звернення військкоматів — затриманих везуть у військкомат;
- перевіряти військово-облікові документи і якщо є розбіжності, чи людина перебуває у розшуку, то проводити затримання і везти до ТЦК
- проводити розслідування за ст. 335 та 336 (ухилення від призову та мобілізації), 337 (ухилення від військового обліку) Кримінального кодексу.
Зазначимо, при мобілізації в Україні Міноборони створило застосунок "Резерв+", який дає можливість оновити персональні дані військового обліку. Працівники Терцентру комплектування тим часом пояснили, що оновлення даних не вберігає від повістки. Зокрема, наступні кроки — повістка на проходження ВЛК або повістка на мобілізацію.
Нагадуємо, у військкоматі пояснили, які документи потрібно мати для оновлення даних під час візиту у Терцентр комплектування.