"Жили бідно зате чесно!" Як в СРСР пропагували нормальність тотальних злиднів
"Жили бідно зате чесно!" Як в СРСР пропагували нормальність тотальних злиднів

"Жили бідно зате чесно!" Як в СРСР пропагували нормальність тотальних злиднів

Радянський Союз попри величезні запаси природних ресурсів був дуже бідною державою, і це історичний факт. Але сучасна молодь навіть не здогадується, що загальна бідність була частиною державної ідеології і її пропагували громадянам.

Більше про це розповідає блогер і дослідник побуту в СРСР Максим Мирович. Він вивчив, як радянські книжки та фільми програмували людей не досягати успіху та прагнути добробуту, а прославляли злидні. Зокрема, просуваючи такі постулати, як "гроші не головне!" або "жили бідно зате чесно!". Подібні установки досі заважають жителям країн, який звільнились від радянської влади. Ба більше, багато хто досі підживлює їх через споживання тогочасної культури.

Хороші бідні і погані багаті

Якщо придивитись до образів багатіїв у радянському кіно та літературі, то можна помітити, що у них скрізь присутній образ багатої людини, як бридкого буржуя, який не здатний думати ні про що, окрім збагачення. Тоді як бідні представляються добрішими та моральнішими. Таку установку Мирович називає шкідливою та деструктивною.

Зокрема через те, що у реальному світі люди, які закрили свої матеріальні потреби, нерідко думають про те, як допомогти тим, хто не досяг успіху, як створити щось не тільки для себе. "Відповідно до т.зв. "піраміді потреб по Маслоу" – це і є найвищий ступінь реалізації людини – вирішивши питання матеріального виживання, людина намагається відповісти на запитання хто я такий і щось дати світові – тому що отримувати більше немає сенсу, у нього все є", – пояснює блогер.

Натомість бідні люди часто думають лише про те, де взяти шматок хліба, щоби вижити. Це не залишає їм часу та сил, щоби подумати про моральну складову. Зрештою за 80 років "совка" такий підхід призвів до того, що люди розучились бути працьовитими та ініціативними.

Просування бідності через масову культуру

Методом просування таких небезпечних установок була масова культура – кіно та популярна література. Навіть візуально радянські фільми показували бідних молодими, стрункими та красивими, тоді як багатих часто зображали повними, старими, неприємними людьми з грубими рисами обличчя.

"Типовий совковий сюжет совкового фільму, книги чи спектаклю виглядає так — живе мерзенний і злий багатій, який тільки й робить, що жере і вдається до всяких тілесних втіх, а також має гидкий характер — кричить на прислугу і б'є дітей. А довкола живуть добрі бідняки з добрими телячими очима, які всі суцільно стрункі, красиві і водночас добрі та сердечні. Бідняки починають водити хороводи і співати пісні – після чого багатій кудись тікає, і настає загальне щастя Комунізму", – так описує Мирович витвори мистецтва в СРСР. І пропонує кожному самостійно згадати щось, що підпадає під ці критерії.

Така культура не вчила людей тому, що достаток може бути результатом копіткої багаторічної праці. А гроші – ресурс, який можна використовувати на благо. Натосміть людям втовкмачували, що краще бути бідним, але добрим та правим.

На думку блогера, таким чином в СРСР держава виховувала не багатих та самодостатніх людей, які можуть вирішувати за себе і проявляти ініціативу. Так продукувались зручні та покірні громадяни, якими було легко маніпулювати. Які би вірили у байки про "безкоштовні квартири" та про те, що держава дбає про людей.

Як ця політика впливає на сьогодення

На думку Мировича, така державна пропаганда призвела до того, що багаті люди у країнах колишнього СРСР перетворились саме на тих карикатурних багатіїв із кіно. Вони прагнуть за всяку ціну накопичувати багатства, споживати блага без будь-яких обмежень і погано ставитись до людей.

Тоді як у західному світі найзаможніші люди вважають своїм обов’язком вкласти зароблені гроші у суспільні блага – розвиток науки, медицини, технологій, тощо. Як приклад блогер наводить цитату засновника компанії Apple Стіва Джобса: "Мені байдуже, чи буду я найбагатшою людиною на цвинтарі. Засинати з почуттям, що за день я зробив якусь приголомшливу річ - ось що мене цікавить".

Раніше OBOZ.UA розповідав,як у СРСР з дитинства виховували нещасливих та залежних людей.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader