Чи мають право мобілізувати чоловіків віком до 25 років під час воєнного стану: роз'яснення
Чи мають право мобілізувати чоловіків віком до 25 років під час воєнного стану: роз'яснення

Чи мають право мобілізувати чоловіків віком до 25 років під час воєнного стану: роз'яснення

Чоловіків до 25 років, які вже мають статус військовозобов'язаного, під час воєнного стану можуть мобілізувати. Справа в тому, що в осіб, яких можна залучити до служби, бувають три категорії: призовники, військовозобов'язані та резервісти.

У призовників є посвідчення про приписку до дільниці, у військовозобов'язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (такий документ також мають засуджені), у резервістів – лише військовий квиток. Фактично законодавство дозволяє мобілізацію категорії військовозобов'язаних, навіть якщо цій особі 18-25 років, пояснила в коментарі "ВВС Україна" юристка Наталія Гнатик.

"Чоловіки від 18 до 25 думають, що вони усі не можуть бути мобілізовані, бо вони призовники. Але їхній статус по факту визначається їхнім військово-обліковим документом", – розповіла вона.

На практиці виходить, що в категорію військовозобов'язаних переходять чоловіки, через стан здоров'я визнані непридатними в мирний час, але обмежено придатними у воєнний.

Із 2 квітня останній статус взагалі скасували. Тепер людину вважатимуть лише придатною, непридатною та придатною до конкретних завдань (для служби в тилових підрозділах, ТЦК і СП тощо).

Тобто громадяни "непридатні в мирний час, але обмежено придатні у воєнний", за словами Гнатик, "повністю не втрачають статус особи, яка має відношення до військової служби", юридично їх статус – військовозобов'язаний.

Таку норму містила старе мобілізаційне законодавство, а нове змінило її, але не виправило саму ситуацію. Тобто, не повернуло таким чоловікам статус призовника.

"Це якраз основна маса людей до 25 років, яких мобілізовують", – пояснила юристка. Тому вона назвала поняття мобілізаційного віку від 25 років "хитким".

Проблема також може виникнути у звільнених цього року строковиків. З одного боку, вони мають право на рік відстрочки й у військкоматах їм видають мобілізаційні повістки на "через рік".

"А з іншого боку – їм нема 25 років, як особи, які проходили фактично базову службу, вони є не призовними. Як буде реалізовуватись ця норма на практиці – побачимо лише через рік", – зазначила адвокатка Анжела Василевська.

Зі свого боку адвокат Олександр Камша сподівається, що найближчим часом питання молодих чоловіків "непридатних до військової служби у мирний час, але обмежено придатних у воєнний" вирішать, а недосконалості в законі усунуть.

За його словами, якщо подібна справа доходить до суду, то "норми законодавства, які допускають неоднозначне чи множинне тлумачення, завжди трактують на користь особи".

Додамо: ще однією категорією чоловіків до 25 років, яких можна примусово мобілізувати, є громадяни, які закінчили військову кафедру у ВНЗ й отримали звання офіцера запасу.

Як повідомляв OBOZ.UA:

– В Україні 18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію. Чоловіки 18–60 років до 16 липня мають уточнити свої дані.

– Голова комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Олександр Завітневич виступив проти продовження термінів (після 16 липня) для цієї процедури. Особам, які не нададуть військкоматам інформацію про себе до цього часу, швидше за все, під час перевірки призначатимуть штрафи і вручатимуть повістки.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader