Прагнучи розвинути прорив під Очеретиним, російські війська посилюють тиск під Торецьком. Описуючи ситуацію, військовий аналітик Костянтин Машовець шукає сенсу у лобових атаках супротивника і не бачить перспективи у розвитку їхнього наступу без додаткових резервів.
Спробуємо оцінити останні події на Торецькому напрямку.
1. Отже, спочатку по ситуації, яка мені відома на цей час.
Протягом крайніх кількох діб передові підрозділи противника на Торецькому напрямку перейшли до активних (наступальних) дій у тактичній зоні й спромоглися досягнути деяких позитивних для себе результатів, зокрема:
- з позицій перед колишнім КПВВ (контрольний пункт в’їзду-виїзду часів АТО) "Майорськ" силами кількох (до 3-4-х) штурмових груп (до взводу кожна) противник після нетривалої артилерійської підготовки просунувся вздовж автомобільної дороги та залізниці у західному напрямку до с. Північне. Йому вдалося "зачепитися" за кілька будинків на східній околиці селища, в районі провулка Гірницького та вул. Залізничної;
- трохи пізніше штурмові групи противника (десь до штурмової роти) діючи з боку Мічурінської виправної колонії та Майорського бетонного заводу, витіснивши наші передові підрозділи з позицій ЗА каналом "Сіверський Донець – Донбас" (точніше, його труб, там канал проходить по трубам), діючи вздовж вулиці Українська, просунулись у західному напрямку до лісового масиву, східніше с. Північне. При цьому противник взяв під контроль ділянку місцевості під назвою "Шуми" (назвати це повноцінним населеним пунктом в мене язик не повертається).
Таким чином, протягом "звітного" періоду противнику вдалося з рубежу КПВВ "Майорськ" – Майорський бетонний завод просунутись до рубежу східна околиця с. Північне – "Шуми" на глибину від 2-х до 2.3-х км. По фронту, ширина тактичного вклинення противника склала приблизно – 3.5-3.6 км.
На цей час, очевидно, передові підрозділи противника намагаються закріпитися на позиціях по лісовому масиву південно-західніше "Шумів", східного краю лісу східніше с. Північне та в районі східної околиці с. Північне…
Ймовірно, протягом найближчого часу командування УВ "Центр", чиї війська (сили) оперують на Торецькому напрямку, внаслідок "обозначившегося успеха" спробує наростити свої зусилля по цьому напрямку.
Найбільш ймовірно, у напрямку на с. Залізне (або с. Південне), а також у північному напрямку, вздовж каналу "Сіверський Донець – Донбас". Окрім цього, цілком ймовірно, противник спробує збільшити свою "зону контролю" по східних районах с. Північне…
2. Тепер про ймовірний склад сил та засобів противника, які оперують по цьому напрямку.
За тією інформацією, яка була у мене ДО початку активних наступальних дій противника на Торецькому напрямку, тут була розгорнута окрема мотострілецька бригада (омсбр) зі складу 1-го армійського корпусу (АК).
Так, мається на увазі 132-а омсбр, колишня 3-а омсбр так званої "народной милиции ДНР" (нм днр), відома "у миру" під назвою "Беркут" ("за легендою", біля її витоків стояли колишні українські "міліціонери" з підрозділу "Беркут")
Але не сама, власне, ця бригада, головні сили якої зараз оперують лівіше (західніше) вздовж дороги Костянтинівка – Ясинувата, а "оперативно" підпорядковані їй два мотострілецьких полки (мсп) територіальних військ (мсп ТрВ) – 1436-й мсп ТрВ та 1168-й мсп ТрВ.
Окрім цього, весною до складу цієї бригади увійшов цілий сонм стрілецьких полків та батальйонів "мобілізаційного резерву ДНР", в якості лінійних, штатних підрозділів. Загалом, до 4-х-5-и так званих "окремих стрілецьких батальйонів мобілізаційного резерву" (осб МР) та принаймні 3-х стрілецьких полків МР (осп МР).
Таким чином, склад й структура сил противника на цьому напрямку, які були відомі мені ДО початку його активних (наступальних) дій, виглядали наступним чином:
- 1-а омсбр;
- до 5-и полків (2 мсп ТрВ + 3 осп МР);
- до 5-и окремих стрілецьких батальйонів мобілізаційного резерву (осб МР);
- + 2 "резервних" батальйону (по суті, "накопичувачи" маршевого поповнення).
Але цілком можливо, що в межах підготовки активних дій саме на Торецькому напрямку, командування угруповання військ (УВ) противника "Центр" спромоглося перегрупувати у цю смугу ДОДАТКОВІ сили й засоби…
Наприклад, частину сил 110-ї омсбр (раніше – "100-а омсбр республіканської гвардії ДНР"), приблизно – десь до 2-х батальйонів.
Загалом, у смузі від Озерянівки до Новобахмутівки (тобто, власне, на Торецькому напрямку) противник може мати у складі різних формувань на тактичну глибину – до 10-11 тисяч в/сл, з яких принаймні половина – у передових підрозділах, десь до 50-60-и танків та 110-120 одиниць ББМ. Це за самими "оптимістичними" підрахунками…
3. Й на завершення, спробуємо зрозуміти – що, власне, означають ці атаки та штурми саме на Торецькому напрямку.
Зразу скажу, як на мене, особливого сенсу саме з тактичної точки зору у цих атаках та просуваннях на "пару км", образно кажучи, "в лобову", на сам Торецьк зі сходу я не бачу.
За одним виключенням — якщо це не прагнення "витягнути" на цю ділянку основні сили тактичного угрупування ЗСУ, яка займає Торецький район оборони.
Окрім цього, не треба вважати "випадковим" той факт, що атакуючи зараз у бік Торецька зі сходу сили й засоби противника "оперативно підпорядковані" саме 132-й омсбр противника, основними напрямками зусиль якої є сусідній відрізок, а саме – Архангельске – Калинове та Новобахмутівка – Олександропіль (по обох боках дороги Костянтинівка – Ясинувата). Очевидно, що вони діють (або краще сказати, намагаються діяти) узгоджено та "у взаємодії"…
Так, якщо розглядати у більшому масштабі, скажімо так, з "оперативно-тактичної" точки зору всю цю ситуацію, то гіпотетична операція "стосовно м. Торецьк" насамперед із міркування "доцільності" явно є справою ДВОХ угруповань військ (УВ) противника – УВ "Центр" та УВ "Юг", або принаймні їх суміжних флангів.
Але на цей час УВ "Юг" противника, яке діє на Краматорському напрямку, очевидно, скажімо так, "відчуває певні складнощі" як у районі м. Часів Яр, так й південніше – по рубежу Кліщіївка – Андріївка…
Іншими словами, темпи його виходу у райони, зручні та необхідні для початку реалізації гіпотетичної Торецької операції (а це приблизно – Іванопілля – Біла Гора – Диліївка – Плещіївка) явно не відповідають "запланованим". А тим часом червень вже закінчується…
В той самий час, УВ "Центр", яке діє на Покровському напрямку (тобто, південніше Торецька), має очевидний та беззаперечний успіх. Воно спромоглося "залізти глибоко західніше" (практично, ЗА фланг) Торецького району оборони ЗСУ.
Так, на цей момент, воно більше "озабочене" проблемою витіснення наших військ західніше бар’єрного рубежу по річках Вовча, Казенний Торець та Бичок й просуванням у бік важливої оперативної рокади (дороги Покровськ – Костянтинівка). Однак це зовсім не означає, що вони "не тримають у голові" очевидну можливість проведення Торецької наступальної операції при створенні "зручних" умов". Зокрема як основного (або одного з основних) елементів всієї літньо-осінньої кампанії.
У цьому сенсі, будь-які "тактичні покращення" у смузі 132-ї омсбр противника, очевидно, здаються його командуванню зовсім не зайвими. Особливо, коли мова йде про просування до рубежу Суха Балка – Нью-Йорк, або в район с. Романівка на дорозі Костянтинівка – Ясинувата, по суті – формування південного охоплюючого фасу для Торецького району оборони ЗСУ.
Й ось з цієї точки зору "полегшення" для дій своєї 132-ї омсбр шляхом витягування частини сил й засобів ЗСУ, які обороняють м. Торецьк та прилеглі до нього з півдня та півночі території, "строго" на східний напрямок (тобто на "вершину" плацдарму), має цілком логічний та адекватний сенс…
Тому, цілком ймовірно, що найближчим часом противник спробує зробити принаймні дві речі на цьому напрямку.
- спробує наростити зусилля по загальному напрямку Майорськ – Північне, а цілком можливо, що й в бік с. Залізне чи с. Південне;
- й одночасно, спробує атакувати\штурманути наші передові позиції по двох дирекціях: Калинове – Стара Миколаївка, а також Олександропіль – Пантелеймонівка.
Звісно, що все це "громадье планов та замыслов" тактичного масштабу у смузі дії УВ "Центр" потребуватиме від противника застосування ДОДАТКОВИХ сил й засобів. Причому, в той самий момент, коли він своїми основними силами прагне перетворити власний "очеретинський прорив" в оперативний.
Дуже цікаво, де він їх знайде…
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Криза під Покровськом: що вдалося зробити військам РФ на ключовому напрямі