Серед внутрішньо переміщених осіб України поширилася чутка, що їм можуть вимагати повернути виплати на проживання, які нібито нарахували помилково. Чи це так насправді? На це питання докладно відповів Юридичний радник ВПО.
Одна з читачок поставила на Facebook наступне запитання:
"У грудні придбала валюту, загальна сума понад 100 тис. грн. У березні звернулася із заявою про продовження, виплати погодили і ми з дітьми їх отримували два місяці. У травні допомога не надійшла. Звернулась до соцзахисту. Там тепер кажуть, щоб я повернула гроші, виплачені мені та моїм дітям. Чи дійсно я маю повернути гроші?"
У відповідь, юристи пояснили, що згідно з п. 7-1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО), з 1 грудня 2023 року допомога не призначається та не виплачується, якщо протягом трьох місяців до звернення або під час отримання допомоги або з членів сім'ї здійснив операцію з купівлі іноземної валюти на суму понад 100 тис. грн.
Виняток становлять випадки, коли валюта була отримана:
- від благодійних організацій,
- або куплено для оплати медичних, соціальних чи освітніх послуг.
Тобто купівля валюти на суму понад 100 тис. грн. позбавляє права на отримання допомоги всіх членів сім'ї.
Відповідно до п. 9 Порядку, уповноважена особа зобов'язана протягом 14 днів повідомити про будь-які зміни, що впливають на право на отримання допомоги, органу соціального захисту населення. Це можна зробити поштовими чи електронними засобами зв'язку.
Таким чином, вимога соцзахисту щодо повернення виплачених коштів є правомірною. У разі неправомірної виплати допомоги її сума має бути повернена добровільно або на вимогу органу соціального захисту.
Якщо кошти не повернуто добровільно, соцзахист може стягнути їх через суд.
Крім того, Знай.ua повідомляв, що у українців обіцяють глобальні пенсійні зміни: буде в розмірі 60% від зарплати