У складі зразків, узятих з навколоземного астероїда, вчені несподівано виявили хімічну сполуку, що вказує на водне минуле космічного каменю.
У вересні минулого року після семирічної подорожі туди й назад космічний апарат NASA OSIRIS-REx доставив зразки гірської породи, взяті на навколоземному астероїді Бенну. Сам збір зразків відбувся в жовтні 2020 року. Бенну належить до рідкісного класу вуглецевих астероїдів. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Meteoritics & Planetary Science, вчені провели новий аналіз отриманих зразків і несподівано виявили фосфат, який вказує на те, що Бенну був частиною водної планети в Сонячній системі, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Відтоді, як науковці отримали доступ до каміння та пилу, зібраних на Бенну, вони почали аналізувати їхній склад, щоб зрозуміти які саме молекули там містяться. Науковці сподівалися знайти інформацію про найбільш ранні етапи існування Сонячної системи, адже Бенну виник якраз тоді, коли відбувалося формування планет та інших астрономічних об'єктів. Також припускали, що в зразках астероїда можуть міститися пребіотичні молекули, а вони могли б надати інформацію про те, як виникло життя на Землі.
За словами вчених, на сьогоднішній день зразок астероїда Бенну є найбільшим зібранням первозданного астероїдного матеріалу, який коли-небудь був доставлений на Землю.
Початкові дослідження дійсно показали, що в зразках є ознаки існування вуглецю і води. Але нове дослідження дозволило вченим зробити несподіване для них відкриття: було виявлено фосфат магнію-натрію. Це іонна сполука, яка складається з катіона магнію (Mg2+) і аніона фосфату (PO43-).
На Землі така хімічна сполука міститься в деяких мінералах і навіть усередині живих організмів. Цей фосфат бере участь у біохімічних процесах у живих істот і є важливим компонентом кісток і зубів. Вчені здивувалися цьому відкриттю тому, що дані попереднього сканування астероїда Бенну, проведені апаратом OSIRIS-REx, не показали наявності цієї сполуки.
Автори вважають, що існування цього фосфату та інших елементів у складі Бенну вказує на те, що астероїд міг відколотися від невеличкої давньої водної планети, яка давно зникла в Сонячній системі. Але поки що це лише гіпотеза, яка потребує підтвердження.
Також учені з'ясували, що в зразках астероїда присутні шаруваті силікати, що містять магній, такі як серпентин і смектит. Ці гірські породи на Землі можна виявити в складі океанічних хребтів.
За словами авторів, незважаючи на те, що, можливо, з часом поверхня Бенну змінилася під впливом води, у ній ще є деякі стародавні особливості, що збереглися з часів початку Сонячної системи. Учені вважають, що в зразках є частинки протопланетного диска, з якого понад 4 млрд років тому сформувалися планети, і Земля зокрема.
Фокус уже писав про те, щоб сталося якби Земля замість Сонця стала центром Сонячної системи. У минулому люди вірили, що наша планета є центром усього навколо і на щастя, вони помилялися.
Також Фокус писав про те, що марсохід NASA шукав життя на Марсі і сталося непередбачене. Прилад, що допомагає марсоходу Perseverance шукати ознаки стародавнього мікробного життя на Червоній планеті, вийшов з ладу, але вже почав роботу.