У міру занурення було виявлено перехід від середовища, що кишіло життям, до середовища, де покояться останки людей і морських мешканців.
Приблизно за 100 кілометрів від Белізу розташоване географічне диво, водночас дивовижне і жахливе — Велика блакитна діра. Вона являє собою гігантський морський провал, який починав своє життя як печера, але в міру підвищення рівня океану тисячі років тому був затоплений, пише Lad Bible.
Це місце прославив знаменитий у всьому світі дослідник Жак-Ів Кусто, внаслідок чого воно стало популярним місцем серед дайверів. Ймовірно, людські інстинкти вивчити незвідане притягують сюди дайверів, проте гігантська вирва в самому "серці" океану може покарати допитливих.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За останні десятиліття вчені зробили кілька спроб вивчити це місце і виявили у Великій блакитній дірі те, чого не очікували. Під час спуску команда виявила останки двох людей, загиблих у воронці, а також камеру GoPro і пластикові відходи, скинуті туди людьми. Під час занурення команда зв'язалася з місцевою владою і повідомила про виявлення решток, проте було ухвалено рішення залишити їх там, де вони спочили.
Зазначимо, що експедиція проводилася за допомогою підводних дронів, що дало змогу вченим краще вивчити це місце. Найбільш захопливим і страшним виявився перехід від середовища, що рясніє життям, до максимально не доброзичливих умов. На глибині близько 90 метрів галасливе підводне середовище зникло, а на зміну йому прийшла повна відсутність життя.
Річ у тім, що на глибині близько 90 метрів у Великій блакитній дірі міститься шар сірководню, після якого вода стає набагато темнішою і повністю позбавлена життя. Глибше за цю точку дослідники виявили лише людські рештки й мертві оболонки морських мешканців, які померли та занурилися в темні глибини западини далеко від сонячного світла.
На кадрах, які вдалося зняти вченим під час занурення, видно різкий контраст між Великою блакитною дірою над і під шаром водню. Вода над смертоносним шаром кишіла життям, але під ним вчені виявили лише тривожний цвинтар, позбавлений світла і будь-якої активності. По суті, Велика блакитна діра на глибині понад 90 метрів перетворилася на кладовище морських істот, які потрапили в смертоносний шар.
Різниця між цими двома світами, що існували в одному і тому ж місці, була разюча, а на дні діри було ще одне дивовижне відкриття — мул. Це може здатися недостатньо цікавим, але дослідники зазначають, що наявність мулу вказала на важливі історичні події, зокрема дала підказки великих посух і штормів, які обрушилися на світ приблизно за часів краху цивілізації мая.
Раніше Фокус писав про те, що творці батискафа, що вибухнув на шляху до "Титаніка", вирушать у "Портал пекла".