Відкриття змінює уявлення про Марс: там була вода, але умови на планеті були іншими
Відкриття змінює уявлення про Марс: там була вода, але умови на планеті були іншими

Відкриття змінює уявлення про Марс: там була вода, але умови на планеті були іншими

Учені вважають, що Червона планета не була спекотним місцем мільярди років тому, як передбачається.

Дослідники намагаються з'ясувати чи було колись життя на Марсі. Але для цього потрібно розуміти клімат на Червоній планеті мільярди років тому. Вважається, що планета в далекому минулому була вкрита морями, озерами та річками з рідкої води і там був дуже теплий клімат. Хоча зараз планета являє собою холодну пустелю. Але автори нового дослідження, опублікованого в журналі Communications Earth and Environment, знайшли докази того, що Марс у далекому минулому був холодним і крижаним, пише Phys.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Автори дослідження вивчили склад ґрунту в Канаді та США, який дуже схожий на ґрунт, виявлений на дні кратера Гейл на Марсі. Присутність у ґрунті тих чи інших компонентів може прояснити історію еволюції ґрунту.

Знайдені на дні кратера Гейл марсоходом NASA Curiosity камені свідчать про те, що в кратері 3-4 млрд років тому існувало озеро з рідкої води. Значить Марс у цей період мав рідку воду на своїй поверхні. У той самий час на Землі якраз уперше з'явилося життя.

Хоча не можна знайти на Землі ґрунт, який би повністю відповідав марсіанському, все ж таки деякі аналоги існують на нашій планеті, і з їхньою допомогою можна зрозуміти, якими були умови навколишнього середовища на Марсі в минулому.

У кратері Гейл були виявлені компоненти ґрунту, відомі як аморфні матеріали. Вони не мають типової для мінералів атомної структури, а тому їх складно досліджувати за допомогою рентгеноскопії. Такі аморфні матеріали становлять від 15% до 75% у різних зразках марсіанського ґрунту і гірських порід, як показали дані Curiosity.

Зображення кратера Гейл на Марсі
Фото: NASA

Також відомо, що аморфні матеріали на Марсі містять багато заліза і кремнію, але в них немає алюмінію. Подібні матеріали вчені вивчили в ґрунті на півночі Канади та півдні США. Вони також мають багато заліза і кремнію, але в них немає алюмінію. За своєю структурою компоненти земного ґрунту нагадують марсіанські.

Провівши аналіз зразків земного ґрунту, вчені отримали дані про кількість опадів і температури, які могли б допомогти зрозуміти тип умов довкілля, що виробляють аморфний матеріал і допомагають його зберегти.

Виявилося, що компоненти ґрунту на півночі Канади, де існує субарктичний клімат, більш схожі за хімічним складом і структурою на ті, що знаходяться на Марсі.

Таким чином вчені дійшли висновку, що для створення аморфних матеріалів потрібна вода, але, щоб вони збереглися в ґрунті, потрібна середньорічна температура близька до нуля градусів Цельсія.

Тому вчені вважають, що мільярди років тому на Марсі хоч і була вода, але планета була холодною і, можливо, місцями крижаною. Автори роблять висновок, що на Марсі існував субарктичний клімат, такий самий як і на Землі зараз у деяких регіонах планети.

Фокус уже писав про те, що вченим вдалося знайти найближчу до нас масивну чорну діру, яка є сполучною ланкою між двома відомими типами таких об'єктів.

Нагадуємо, що за допомогою теорії квантової гравітації фізики хочуть об'єднати квантову механіку і загальну теорію відносності, які несумісні. Що ж таке квантова гравітація? Про це вже писав Фокус.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader