Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо безпеки ядерних об'єктів України
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо безпеки ядерних об'єктів України

Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо безпеки ядерних об'єктів України

Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо безпеки ядерних об'єктів України

Документ, зокрема, закликає Росію повернути ЗАЕС під повний контроль України.

Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо технічної й фізичної безпеки ядерних об'єктів України, зокрема, Запорізької АЕС, яка тимчасово перебуває під російською окупацією.

Документ закликає Росію припинити агресію проти України й вивести своїх військових з української території. Також резолюція вимагає, щоб РФ терміново вивела своїх військовослужбовців та інший несанкціонований персонал із ЗАЕС, негайно повернувши станцію під повний український контроль для гарантування її технічної й фізичної безпеки.

У документі із засудженням наголошується, що Росія не виконує відповідних резолюцій Генасамблеї ООН, а також Генеральної конференції й Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Резолюція закликає РФ до співпраці з МАГАТЕ в питанні безпеки ЗАЕС, доки станція не повернеться під повний контроль України. Документ вимагає від Росії негайно ліквідувати всі протипіхотні міни, встановлені по периметру території Запорізької АЕС.

Автори резолюції підтверджують прихильність суверенітету, незалежності й територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води країни.

Крім того, документ закликає Росію негайно припинити атаки на енергетичну інфраструктуру України, які підвищують ризик ядерної аварії чи інциденту на всіх ядерних об'єктах країни.

Документ “найрішучішим чином” засуджує агресію РФ проти України й тимчасову окупацію частини української території, включаючи Крим та місто Севастополь, а також окремі райони Херсонської, Запорізької, Донецької й Луганської областей.

“Спроба незаконної анексії цих областей не має юридичної сили відповідно до міжнародного права і не є підставою для зміни статусу цих областей України”, - зазначається в резолюції.

Які країни проголосували "за", які — "проти" та які утрималися

Служба новостей ООН/X

Документ підтримали 99 учасників голосування. Дев'ять країн проголосували “проти”, зокрема, Росія, Білорусь, Північна Корея, Куба, Нікарагуа, Сирія, Еритрея, Малі й Бурунді. 60 країн утрималися від голосування, серед яких Китай, Бразилія, ПАР, Індія, Саудівська Аравія, Іран, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан та Узбекистан.

Співавторами резолюції є 50 держав, включаючи Україну, США, Німеччину, Японію, Австралію й інші країни.

Запорізька АЕС є найбільшою атомною станцією в Європі. Після того, як російські війська захопили ЗАЕС, її кілька разів було знеструмлено. За таких блекаутів виникає загроза для збереження ядерного палива в безпечному стані. Наразі шість реакторів станції перебувають у режимі “холодної зупинки”. 

Неодноразово звучали попередження про те, що на тимчасово окупованій росіянами Запорізькій АЕС працює некваліфікований персонал, а це збільшує ризики для безпеки на ядерному об’єкті. 

 

Джерело матеріала
loader
loader