У США спроби замахів на президентів, кандидатів у президенти чи екслідерів країни – це не нова історія. Від моменту заснування країни у 1776 році вбивці позбавили життя чотирьох глав держави (Авраама Лінкольна, Джеймса Гарфілда, Вільяма МакКінлі та Джона Ф. Кеннеді). Шість кандидатів, які балотувалися на другий президентський термін, вижили.
І це неповна статистика. Наприклад, молодший брат загиблого Джона Кеннеді – Роберт Ф. Кеннеді – був застрелений, коли боровся за висування своєї кандидатури на президентські вибори від Демократичної партії. Після інциденту в Пенсільванії з Дональдом Трампом, який опинився серед числа щасливчиків, що вижили, OBOZ.UA вирішив нагадати про найгучніші замахи на політиків у Сполучених Штатах.
Авраам Лінкольн, 16-й президент США
Лінкольн став першим американським президентом, якого вбили. Це відбулося 14 квітня 1865 року, коли він разом із дружиною Мері Тодд Лінкольн був присутній на приватному представленні комедійної п'єси "Наш американський кузен" у Вашингтоні.
Куля влучила в потилицю, і політик помер наступного ранку. Мотивом зловмисника – актора Джона Вілкса Бута – була підтримка Лінкольном прав чорношкірих.
Буту вдалося переховуватись до 26 квітня того ж року. Правоохоронці розшукали його у амбарі у штаті Віргінія й застрелили під час затримання.
Джеймс Гарфілд, 20-й президент США
Гарфілда вбили за шість місяців після вступу на посаду. Вранці 2 липня 1881 року він йшов залізничною станцією у Вашингтоні, щоб сісти на потяг до Нової Англії, коли в його спину двічі вистрілив адвокат Шарль Гіто.
Гіто агітував за Гарфілда перед виборами й після них сподівався здобути якусь посаду – але цього не сталося. Хоча поранення президента було неглибоким, життєво важливі органи не постраждали, глава США помер 19 вересня того ж року (лікарям так і не вдалося вийняти кулю, окрім того, вони занесли в організм інфекцію).
Гіто визнали винним, хоча адвокати наполягали на його неосудності. 30 червня 1882 року вбивцю стратили шляхом повішення.
Вільям Мак-Кінлі, 25-й президент США
Мак-Кінлі був застрелений у Буффало (штат Нью-Йорк) 6 вересня 1901 року, коли потискав руки людям. Чоловік двічі вистрілив йому в груди. Лікарі очікували, що президент видужає, але в нього почалася гангрена.
Глава США помер 14 вересня, через шість місяців після початку свого другого президентського терміну.
Свою провину у стрільбі визнав Леон Ф. Чолгош, 28-річний безробітний мешканець Детройта. Його стратили на електричному стільці 29 жовтня 1901-го.
Франклін Д. Рузвельт, 32 президент США
Йдеться не про вбивство, а про замах на політика. Це сталося в парку Бейфронт у Майамі 15 лютого 1933 року, коли Рузвельт, на той момент обраний президент, щойно виступив із промовою перед людьми.
Коли кортеж в'їхав у парк, безробітний муляр Джузеппе Дзангара здійснив один постріл у бік відкритих дверей президентського лімузина. Куля влучила в живіт мера Чикаго Антона Чермака, він загинув.
Зангара був визнаний винним у стрільбі й засуджений до страти на електричному стільці. Вирок виконали 20 березня 1933 року.
Гаррі С. Трумен, 33-й президент США
1 листопада 1950 року 36-річний Оскар Кольясо та 25-річний Гриселіо Торресола увірвалися до президентського гостьового будинку Блер Хаус (напроти Білого дому у Вашингтоні).
Тоді Трумен не постраждав, але в перестрілці загинули поліцейський та один із нападників – Торресола. Ще двоє правоохоронців зазнали поранень.
Оскар Каллазо був заарештований і засуджений до страти. У 1952 році Трумен замінив вирок довічним ув'язненням. Злочинця було звільнено з в'язниці в 1979 році президентом Джиммі Картером.
Джон Ф. Кеннеді, 35 президент США
Кеннеді був убитий у Далласі (Техас) 22 листопада 1963 року. Постріли пролунали, коли кортеж голови Сполучених Штатів проїжджав через Ділі Плаза в центрі міста. Поруч із президентом на той момент сиділа перша леді Жаклін Кеннеді.
Президент був госпіталізований і помер у лікарні через 30 хвилин після стрілянини. Одна куля влучила у його шию, друга – у голову.
Через кілька годин поліція заарештувала Лі Харві Освальда, колишнього морського піхотинця США, виявивши снайперську позицію в сусідньому будинку – Техаському шкільному книгосховищі. Через два дні, під час переведення з поліцейського управління в окружну в'язницю, Освальда застрелив власник нічного клубу Джек Рубі.
Джеральд Форд, 38-й президент
Форд став мішенню двох замахів протягом всього 18 днів. 5 вересня 1975 року в Сакраменто (штат Каліфорнія) послідовниця Чарльза Менсона Лінетт Фромм направила у бік Форда пістолет, але її схопили й вистрілити вона не встигла.
22 вересня того ж року в Сан-Франциско Сара Джейн Мур, відома радикальними поглядами, вистрілила у Форда з револьвера та промахнулася.
Фромм посадили, із в'язниці вона вийшла у 2009 році. Мур теж відсиділа термін і була звільнена у 2007-у.
Рональд Рейган, 40-й президент США
Замах на Рейгана відбувся 30 березня 1981 року, через два місяці після його вступу на посаду. Вийшовши з готелю Хілтон у Вашингтоні, він попрямував до свого кортежу, коли Джон Хінклі-молодший почав стрільбу з натовпу.
Президент і троє з його супроводжуючих були поранені, зокрема прессекретар глави держави Джеймс Бреді (останній у підсумку був частково паралізований).
Хінклі заарештували й помістили до психіатричної лікарні, тому що присяжні визнали його невинним через неосудність. У 2022 році Хінклі був звільнений із-під нагляду суду після постанови про те, що він "більше не становить небезпеки для себе чи інших".
Джордж Буш-молодший, 43-й президент США
Замах стався 10 травня 2005 року на площі Свободи у Тбілісі (Грузія), де на мітингу були присутні глава США Джордж Буш і президент Грузії Михайло Саакашвілі.
У бік президентів чоловік кинув ручну гранату, загорнуту у тканину. Обидва в той момент перебували за куленепробивним бар'єром. Граната не вибухнула, ніхто не постраждав.
За замах був засуджений до довічного ув'язнення громадянин Грузії Володимир Арутюнян. На суді він пояснив, що ненавидів тодішній уряд своєї країни – мовляв, той був "маріонеткою" Сполучених Штатів
Як раніше повідомляв OBOZ.UA:
– 13 липня на кандидата у президенти США Дональда Трампа вчинили замах під час його виступу в Пенсільванії. Стрілок цілився в голову, але промазав – у політика залишилася лише подряпина в районі вуха.
– Нападником виявився місцевий житель Томас Метью Крукс. Зловмисник вів стрілянину з даху виробничого підприємства, розташованого за понад 120 метрів від сцени. Чоловіка ліквідували снайпери Секретної служби.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!