Дуже сумна історія. Поява всього однієї домашньої кішки на острові згубила цілий вид
Дуже сумна історія. Поява всього однієї домашньої кішки на острові згубила цілий вид

Дуже сумна історія. Поява всього однієї домашньої кішки на острові згубила цілий вид

Домашню кішку Тібблс привіз на віддалений острів доглядач маяка, але він навіть уявити собі не міг, що це змінить усе для однієї місцевої популяції.

Люди і кішки живуть пліч-о-пліч тисячі років, за цей час тварини стали нашими компаньйонами, але також в історії кішок є більш похмура смуга, про яку мало хто знає. Вона сталася на віддаленому острові Стівенс у Новій Зеландії, коли поява всього однієї домашньої кішки повністю знищила цілий вид, пише Forbes.

Девід Лайєлл прибув на острів 1894 року разом із сім'єю і домашньою кішкою, отримавши роботу доглядача маяка. Сім'я розташувалася на острові Стівенс — ізольованій ділянці суші, розташованій у протоці Кука в Новій Зеландії. Цей острів являв собою закрите, незаймане середовище через відсутність людської діяльності. У результаті, прибувши на острів, Лайєлл мав намір зробити кілька відкриттів, описавши нові види.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

На жаль, історія показує, що взяти з собою вагітну кішку Тібблс стало великою помилкою для місцевого середовища. Попри те, що кішка була одомашнена, її котячі інстинкти зовсім не зникли, а увімкнулися майже одразу ж після прибуття.

У результаті Тібблс без проблем знайшла середовище, де змогла потурати своїм інстинктам. Водночас не маючи раніше контакту з хижаками, місцеві види, зокрема кропив'янка Лайєлла, яка нічого не підозрює, виявилися погано підготовленими до появи Тібблс.

Серед здобичі, на яку полювала домашня кішка, був і цікавий птах, який трапляється лише на острові й абсолютно невідомий орнітології. Тібблс приносила представників цього виду як "подарунки" Лайєллу, який проводив аматорські таксидермічні операції на пошкоджених зразках, а потім відправляв їх і видатним орнітологам того часу.

У результаті новий вид був описаний і названий кропив'яником з острова Стівенса або кропив'яником Лайєлла (Traversia lyalli). Відомо, що представники цього виду мали кілька унікальних характеристик. Наприклад, кропив'янка Лайєлла більше нагадувала мишу, ніж птаха, що веде потайний спосіб життя. Птах сновигав серед колод і під камінням, ведучи нічний спосіб життя. У нього також були великі лапи та короткий хвіст, який використовувався для пересування по густому підліску. Однак через відсутність хижаків на острові кропив'янка Лайєлла так і не навчилася літати. Ще однією унікальною характеристикою нового виду стало те, що кропив'янка була одним із небагатьох видів співочих птахів, які не літають.

Кропивник Лайєлла вимер через появу на острові домашньої кішки
Фото: Wikimedia Commons

Як відомо, кішки можуть мати кілька виводків на рік, по кілька кошенят у кожному. У Тібблс, як відомо, могло бути до 8 дитинчат, кожне з яких могло дати потомство вже через чотири місяці. Цей швидкий репродуктивний цикл призвів до того, що популяція кішок на острові швидко розрослася.

У міру того як ці дикі кішки розмножувалися, їхній вплив на крихкий екологічний баланс острова також збільшувався. Кожне кошеня швидко росло, навчаючись полювати та виживати в дикій природі, відточуючи навички, які були руйнівно ефективні проти місцевих видів, таких як кропив'янка Лайєлла.

У результаті всього за рік після появи на острові домашньої кішки популяцію кропив'яника Лайєлла фактично було знищено — востаннє представників цього виду спостерігали на острові 1895 року.

На жаль для кропив'янки, той факт, що вони не літали, зробив їх легкою мішенню для популяції кішок. У попередньому дослідженні вчені виявили, що, коли хижаки впроваджуються в екосистему, птахи, які не літають, по суті, піддаються вищому ризику зникнення.

Дослідники зазначають, що історія кропив'янки Лайєлла, по суті, нагадує нам про те, як багато що залежить від людей і як часто наше втручання може зашкодити природному середовищу існування безлічі видів.

Раніше Фокус писав про те, що вчені розповіли, чому кішки так люблять сидіти на наших ноутбуках.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader