Археологи нарешті відстежили втрачений алфавіт, який був створений біблійною цивілізацією 3000 років тому. Знахідка десятиліттями дивувала вчених та стимулювала до розгадки.
Починаючи з 1964 року на місці стародавнього поселення в Йорданії археологи знаходили таблички з дивним різьбленням. Загалом відкопали 15 різних старовинних артефактів, які досі не вдавалось розшифрувати, пише DailyMail.
Народ хананеїв
Завдяки новому аналізу археологи виявили, що знайдені таблички, ймовірно, були зроблені ханаанцями, корінною групою, яка процвітала на Близькому Сході до другої половини XIII століття до нашої ери.
Відомо, що хананеї проживали в "Землі обітованій" з 3500 року до н.е. до 1200 року до нашої ери, перш ніж вони були завойовані ізраїльськими племенами після їхнього виходу з Єгипту. Цей народ декілька разів згадується у Старому Завіті.
Ізраїльтяни вели серію війн проти хананеїв і врешті-решт захопили більшу частину їхньої землі. Це завоювання відбулося в другій половині XIII століття до нашої ери.
Але до цього, під час бронзової доби, хананеї жили по всьому сучасному Ізраїлю, Газі, західному березі річки Йордан, Йорданії, Лівану та частині Сирії. І загадкові глиняні таблички датуються тим часом.
Загадкові глиняні таблички
Дослідження, вчених виявило, що текст на старовинних табличках був написаний зліва направо. Він містив 29 унікальних символів у вигляді крапок, вертикальних смуг та інших абстрактних малюнків.
Писемність подібна до протосинайського письма, системи письма середньої бронзової доби, яка могла бути предком цього алфавіту.
Символи також мають схожість з протоханаанськими алфавітами, які були знайдені в інших місцях розкопок епохи пізньої бронзи. Вони були створені людьми, знайомими з давньоєгипетським письмом.
Але таблички також показали деякі унікальні комбінації знаків. Вчені ідентифікували цей знак як "айін", що також є єврейським словом "око".
Ці паралелі та моделі допомогли вченим розібрати значення символів табличок і почати розшифровувати їх таємне послання. Зокрема, аналізуючи їх разом із пізньоєврейською граматикою, яка зберегла раніші ханаанські форми, виявилося, що таблички, здається, містять "короткі ритуальні вислови" та "поетичні прислів’я".
Дослідники припустили, що написи є короткими культовими прислів’ями, пов’язаними з храмом, у якому вони були знайдені. Релігійна будівля була розташована у стародавньому поселенні під назвою Дейр-Алла в центрі Йорданської долини. Проте храм був зруйнований і спалений тисячі років тому.
Але дослідникам доведеться провести подальші дослідження, щоб повністю їх перекласти. А це не так просто, адже алфавітне письмо фактично використовувалося невеликими групами писарів і, можливо, було зосереджено лише в храмах. Це означало б, що таблички з Дейр-Алла є останнім залишком практики письма, створеної в храмах по всьому Ханаану до того, як він зруйнувався.
Команда дослідників також знайшла кераміку серед руїн (кубки та церемоніальні посудини), а також обладунки. А ще науковці розкопали скульптури, які були подарунком єгипетської королеви Тусрет, які дозволили визначити приблизну дату знищення храму – 1180 рік до нашої ери.
Раніше OBOZ.UA писав, що в Австрії знайшли унікальну реліквію віком 1500 років.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!