Успіння Пресвятої Богородиці або Перша Пречиста – важливе християнське свято. У зв’язку з переходом ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар, дата змістилася на 13 днів. У 2024 році Першу Пречисту віряни відзначатимуть 15 серпня.
На Успіння Богородиці закінчується Успенський піст або Спасівка. Про традиції та вірування цього дня – читайте у матеріалі OBOZ.UA
Успіння Богородиці: історія свята
Успіння Богородиці присвячене вшануванню Діви Марії та її переходу до Небесного Царства. В народі цей день також називають Перша Пречиста.
Раніше Успіння Діви Марії вшановували 28 серпня, а за новим календарем Перша Пречиста припадає на 15 серпня.
Християнська традиція не містить прямих історичних даних про дату, місце чи обставини смерті Богородиці. Про це не згадується в Євангеліях. Прийнято вважати, що після П’ятидесятниці Діва Марія близько 10 років перебувала в Єрусалимі.
Починаючи від ХІ століття свято Успіння було символічним завершенням церковного року. Діва Марія вважається могутньою небесною заступницею і покровителькою. До неї завжди звертаються з різноманітними молитвами та проханнями про допомогу.
Вшанування Успіння Богородиці почалося після Собору в Ефесі 431 року. День присвячений переходу Марії до вічного життя. Свято символізує спасіння та надію. Воно об’єднує християн у спільній вірі. Термін "успіння" означає сон. Віряни наголошують, що смерті як кінцевої точки життя не існує, тому її не потрібно боятися – після життя у фізичному тілі, існування продовжується і на небесах.
Традиції Першої Пречистої
На Першу Пречисту закінчується Успенський піст, що його у народі ще називають Спасівкою. В цей період активно проводять засолювання з садового та городнього урожаю.
За традицією, віряни несли освячувати яблука, горіхи, фрукти, хліб, зерно та мед. У давнину промовляли: "Прийшла Перша Пречиста – дівка стає речиста". Відсилка на те, що вже закінчується важка праця на полях і можна відпочити, а родини з незаміжніми дівчатами вже починали готуватися до осіннього сезону весіль.
Народні прикмети
За погодою на Першу Пречисту пророкували, якою буде осінь.
Стоїть сонячна гожа днина – початок осені буде прохолодним, а бабине літо запізниться.
Якщо на Пречисту дощить, а потім у небі з’явилася веселка – осінь буде теплою і щедрою на гриби.
У повітрі вже літає багато павутиння — зима буде морозною, але малосніжною.
Цілий день без просвіту дощить – такою буде і осінь.
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли буде Медовий і Горіховий Спас у 2024 році.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.