Що після Байдена? Чи зможе Камала Гарріс перемогти Дональда Трампа і чи зміниться підтримка України
Що після Байдена? Чи зможе Камала Гарріс перемогти Дональда Трампа і чи зміниться підтримка України

Що після Байдена? Чи зможе Камала Гарріс перемогти Дональда Трампа і чи зміниться підтримка України

Рішення президента США Джо Байдена відмовитись від балотування на майбутніх виборах може серйозно змінити політичні розклади за океаном. Після провальних дебатів Байдена з Дональдом Трампом у стані демократичного табору намітився розкол: частина партійних "топів" одразу заявила про необхідність заміни Байдена. Проте президент стояв на своєму, і лише майже через місяць все ж вирішив поступитися своїм місцем своїй підлеглій, віце-президентці Камалі Гарріс. Про те, як зміниться виборча кампанія у Штатах, а також про те, на що чекати Україні в разі того, якщо претендентці на президентське крісло таки вдасться перемогти Трампа, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Очікувана несподіванка

Попри те, що за океаном активно обговорювали можливість зняття Джо Байдена з перегонів, це рішення все одно стало для багатьох великою несподіванкою. Як зазначає The New York Times, вище керівництво апарату президента Байдена було проінформовано про те, що він завершить свою передвиборчу кампанію, "за хвилину до того, як Байден оголосив про свій вихід із перегонів".

Утім, як зазначає Politico, ще за день до ухвалення рішення, 20 липня ввечері, президент США Джо Байден, який знаходиться у своєму будинку на узбережжі штату Делавер і одужує від коронавірусу, дав зрозуміти невеликій групі близьких помічників, що "він готовий до альтернативного фіналу".

Як зазначають джерела видання, перед оголошенням рішення Байден окремо зателефонував Камалі Гарріс, голові штабу Джеффу Зінтсу та голові кампанії Джен О'Меллі Діллон. Потім він провів телефонну розмову з іншими старшими радниками у Білому домі.

Вихід чинного президента США Джо Байдена з президентських перегонів – це перший подібний випадок за останні півстоліття. Попереднього разу це сталося у 1968 році, коли президент Ліндон Джонсон на тлі В'єтнамської війни відмовився балотуватися у президенти, розуміючи безперспективність цієї ідеї.

Що стосується Байдена, то у демократів викликала серйозне занепокоєння витривалість та розумові здібності 81-річного президента. Все це призвело до скепсису щодо його можливостей ефективно проводити кампанію проти колишнього президента Дональда Трампа та керувати країною ще чотири роки.

The Guardian позитивно відреагувало про рішення Джо Байдена вийти з передвиборчих перегонів: "Його запам'ятають як людину, яка врятувала демократію в 2020 році, а в 2024 році принесла її в жертву на вівтар власних амбіцій".

Колишній президент США Барак Обама сказав у тому ж дусі: "Джо Байден був одним із найвпливовіших президентів Америки, а також моїм дорогим другом та партнером. Сьогодні нам також нагадали — знову — що він є патріот найвищого рівня".

Віра обчислюється грошима

Цікаво, що відразу після виходу Байдена демократи отримали понад 50 мільйонів доларів пожертвувань, що є рекордом для їхньої нинішньої кампанії.

Що після Байдена? Чи зможе Камала Гарріс перемогти Дональда Трампа і чи зміниться підтримка України

Представники однієї з найвпливовіших сімей у колі Демократичної партії Джордж Сорос та його син підтримали висунення Гарріс. Мільярдер Рік Карузо, ще один великий донор демократів, також заявив, що Гарріс може стати найкращим вибором для партії. Проте він також закликав до проведення конкурсу на вибір кандидата.

З іншого боку, інші претенденти виглядають набагато слабшими. Головний бич інших потенційних кандидатів від Демократичної партії – низька впізнаваність.

У свою чергу, віце-президент США Камала Гарріс підтвердила, що готова брати участь у виборах президента.

"Для мене честь отримати підтримку з боку президента, і я планую заслужити та виграти номінацію... Я зроблю все, що в моїх силах, щоб об'єднати Демократичну партію – і нашу країну – для перемоги над Дональдом Трампом з його радикальною програмою Project 2025", – зазначила вона.

Цікаво, що обліковий запис кампанії Байдена в соцмережі X (Twitter) BidenHQ вже перейменували на KamalaHQ, що свідчить про те, що несподіванок щодо перегляду кандидата в президенти від демократів навряд чи варто очікувати.

Украй різко на відмову Байдена балотуватися в президенти відреагували республіканці, яким, зважаючи на все, нинішній президент був вигідний у якості спаринг-партнера. Лунали заяви про те, що Байден тепер повинен достроково подати у відставку і залишити Білий дім уже зараз. Трамп пафосно заявив про те, що Гарріс йому перемогти буде простіше, ніж Байдена. Що, втім, є не більш як політичною грою.

Дані останніх опитувань свідчать, що Камала Гарріс з незначним відривом відстає від кандидата республіканців Дональда Трампа.

Що після Байдена? Чи зможе Камала Гарріс перемогти Дональда Трампа і чи зміниться підтримка України

Як повідомляє The Hill на основі середніх даних опитувань у США від Decision Desk HQ (DDHQ) та The Hill, у парі Трамп-Гарріс екс-президент випереджає її приблизно на 2 процентні пункти - з 47% проти 45%. Це майже такі ж показники, що і у парі із Джо Байденом – 46% до 43,5%.

У разі включення до опитування незалежного кандидата Роберта Кеннеді відрив Трампа від Гарріс зростає до 5,7 процентних пунктів – приблизно 43% проти 37%, тоді як Кеннеді підтримали б майже 6%.

Загалом рішення Байдена відмовитися від участі у виборах хоч і не дає гарантій на перемогу, але принаймні дає шанс демократам розраховувати на те, що їм вдасться обійти Трампа.

Варто зазначити, що різкий зліт Камали Гарріс стався 2020 року, коли Джо Байден поставив її на посаду віце-президента. Її кандидатура відповідала порядку денному демократів: вона має одночасно ямайське та індійське походження. Наразі у неї з'явився шанс стати першою жінкою-президентом в історії США.

Шанси є, але питання – відкрите

Також на користь Гарріс зараз може спрацювати WOW-ефект. На тлі її ймовірного висунення на другий план відійшов навіть нещодавній замах на Дональда Трампа.

Головна проблема для Камали Гарріс полягає у гострій нестачі часу: голосування заплановане на 5 листопада. Тобто у новоспеченого кандидата залишилося трохи більше трьох місяців для проведення кампанії.

"Це політтехнологічне питання. Виграти можна. Але все залежить від різних ресурсів, зокрема – і часу. Але тут проблема – час не на боці Гарріс. Сто днів із копійками – дуже мало, щоб розгорнути повноцінну кампанію. У всьому іншому – все залежить від того, як відпрацюють команди в кожному штаті. Хоча за виборців – прихильників Демократичної партії не варто хвилюватися. Якщо на з'їзді буде підтримано кандидатуру Гарріс, вони дисципліновано проголосують", - каже в коментарі OBOZ.UA дипломат, народний депутат, член Комітету ВР з питань зовнішньої політики Богдан Яременко.

Щодо питання щодо підтримки України, то тут варто звернути увагу на те, що Камала Гарріс протягом останніх чотирьох років свого віце-президентства намагалася цю тему особливо не коментувати. Тим не менш, саме вона у якості віце-президент США представляла Вашингтон під час Саміту миру, який відбувся 15-16 червня у Швейцарії.

"Поки що жодної позиції у неї немає. У плані зовнішньої політики Гарріс завжди перебувала в тіні супер-досвідченого президента. Вона виконувала свої функції, і питання України до цього переліку не входило. Хоча я не думаю, що її позиція щодо України чимось відрізнятиметься від позиції Байдена", - вважає Богдан Яременко.

Джерело матеріала
loader
loader