Вчені виявили загублений континент глибоко в південному рукаві Льодовитого океану між Канадою та Гренландією. За даними науковців, він утворився 60 мільйонів років тому.
Дослідники з британського Університету Дербі випадково виявили сушу завдовжки 250 миль під протокою Девіса, під час вивчення тектонічних рухів плит у цьому районі. Команда науковців припустила, що протомікроконтинент відокремився від Гренландії після того, як тектоніка між країною та Канадою розділилася на дві частини приблизно 118 мільйонів років тому, пише DailyMail.
Протомікроконтинент Дейвісової протоки – це тектонічний блок, який відокремився від континенту. За словами дослідників, він утворився через "тривалий період рифтингу та поширення морського дна між Гренландією та Північною Америкою".
"Рифтінг і утворення мікроконтинентів є постійними явищами. З кожним землетрусом ми можемо працювати над наступним розділенням мікроконтинентів. Мета нашої роботи полягає в тому, щоб зрозуміти їх утворення настільки добре, щоб передбачити ту саму майбутню еволюцію", – сказав доктор Джордан Фетеан.
Дослідники ідентифікували новий мікроконтинент, використовуючи комбінацію даних про товщину земної кори з гравітаційних карт, даних сейсмічного відбиття та моделювання тектонічних плит. Гравітаційні карти містять інформацію про щільність порід, глибину та розподіл аномальних порід.
Команда зосередилася на тому, як утворилася аномалія земної кори, створивши реконструкцію тектонічних рухів, які тривали приблизно 30 мільйонів років.
Вчені описали протомікроконтинент як більший за інші мікроконтиненти, товщиною від 17 до 22 кілометрів. А також наголосили, що розуміння того, як він утворився, є життєво важливим для сучасної науки.
Техніка картографування відстежувала, як змінювалися рухи морського дна протягом мільйонів років, і ідентифікувала "ізольовану територію відносно товстої континентальної кори, яка була відділена від Гренландії під час нещодавно визнаної фази розширення зі сходу на захід уздовж Західної Гренландії".
Дослідники кажуть, що протока Девіса є одним із найбільших зосереджень відомих розломних структур із чітко визначеними змінами в русі плит, які можуть допомогти зрозуміти, як утворюються мікроконтиненти.
Протомікроконтиненти є частиною континентальної літосфери, яка являє собою ділянку зовнішньої кори Землі, яка розділена на кілька тектонічних плит – плит гірських порід.
Існує напіврідкий шар гірської породи, розташований приблизно на 80-190 кілометрів нижче поверхні Землі, який нагрівається і згодом плавиться, викликаючи течію породи. Рух штовхає тектонічні плити, змушуючи їх тертися одна об одну протягом мільйонів років, що призводить до землетрусів і вибухів вулканів. Коли це стається, суша відокремлюється від основних континентів, створивши власний протомікроконтинент.
Початковий рифт між Канадою та Гренландією почався приблизно 118 мільйонів років тому. Але морське дно почало поширюватися лише 61 мільйон років тому, щоб утворити те, що сьогодні відомо як протока Девіса.
Приблизно через три мільйони років вчені повідомили, що поширення морського дна змістилося з північного сходу-південного заходу на північ-південь, що обірвало протомікроконтинент Девісової прямої. Зсув тривав приблизно 33 мільйони років і припинився лише тоді, коли Гренландія зіткнулася з островом Елсмір, який розташований на півночі.
Дослідники сподіваються, що їхні висновки можна використати для розуміння того, як формуються інші протомікроконтиненти по всьому світу, включаючи мікроконтинент Ян-Майєн на північний схід від Ісландії та пагорб Гулден-Драак біля узбережжя Західної Австралії.
Раніше OBOZ.UA писав, що вчені виявили унікальну популяцію тюленів у Західній Гренландії.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!