Дослідники виявили, що до 90% мешканців річки становлять риби, які мгрують і зовсім не проти теплої води.
В умовах кліматичної кризи, коли температури на планеті, що закипає, стають дедалі вищими, у найуразливішому становищі опинилися види, що мешкають у холодній воді. Вчені виявили, що лосось масово зникає з тепліших вод річки Колумбія, в той час, як інші види заполоняють її річки, пише PHYS.org.
Нове дослідження показує, що риба шед, а зовсім не лосось, тепер процвітає в теплій стоячій воді, створеній греблями гідроелектростанцій по всьому басейну річки Колумбія. Ба більше, в окремі роки кількість цієї риби досягає неймовірних 90%.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дослідники вважають, що уповільнення вод басейну в поєднанні з потеплінням клімату зробили умови сучасної Колумбії набагато більш сприятливими для шеда та інших незліченних риб, ніж для лосося, який мешкав тут раніше.
Дані дослідників свідчать про те, що літні температури в деяких частинах річки з 1960-х років зросли на 0,9 градуса за Цельсієм. Причиною тому стало будівництво гребель і вплив зміни клімату. Ба більше, вчені виявили, що температура води тут деколи досягає таких температур, що лосось, який мігрує, просто гине.
Водночас тепловодні риби, такі як короп, окунь, сом і шед, імовірно, почуваються тут чудово. У своєму дослідженні вчені зосередилися на тому, щоб зрозуміти, як нові види впливають на добробут місцевих лососевих. Вчені були здивовані, проте не виявили нічого, що могло б завдавати дискомфорту місцевим видам.
За словами експерта з лосося з Вашингтонського університету Тома Квінна, у них більше запитань, ніж відповідей. Вчені так і не знають, якими можуть бути наслідки подібного вторгнення, проте припускають, що поява нових видів ускладнить життя операторам гребель.
Дослідники виявили, що побудовані греблі та водосховища насправді створили майже ідеальні умови для виду, а самі представники цього виду більш терпимі до вищої температури води, зумовленої зміною клімату та стоячою водою.
Автори дослідження зазначають, що шед був уперше виведений у 1871 році — тоді ж представників цього виду відпустили в річку Сакраменто. Новий вид було виведено в рамках плану із забезпечення дешевою їжею полчищ поселенців, які прямували на захід. Зрештою план спрацював, а потім 1885 року шед випустили та у води річки Колумбія.
Відтоді минуло майже 40 років і за цей час представники цього виду встигли захопити неймовірну територію — тепер їх можна зустріти майже в будь-якій річці. Ба більше, місцева влада навіть закликає місцевих рибалок до вилову якомога більшої кількості риби.
Зазначимо, що шед — морська риба, схожа на лосося, але деякі з них нерестяться знову і знову. Великі самки можуть досягати близько 60 сантиметрів завдовжки та нести неймовірні 600 000 яєць. Вони люблять нереститися у водоймах Колумбії та, на відміну від лосося, не потребують гравію, щоб побудувати гніздо.
Раніше Фокус писав про те, що до США прямує"армія суперсвиней" — вони надзвичайно розумні та витривалі.