РФ спокійно обійшла санкції і купила спеціальні американські чипи на 390 млн дол., розповіли журналісти. До кінця 2023 року обсяги імпорту радіоелементів перевищили довоєнні.
Росія без проблем придбала мікросхеми, які виробляються у США і не мали б потрапити у ракету Х-101 для підриву дитячої лікарні "Охматдит". Протягом двох років Москва не просто створила тіньові ланцюжки поставок, а наростила до їх рівня, вищого за довоєнний. Про особливості роботи антиросійських санкцій розповіло видання The New York Times.
Видання повідомило про "начинку" Х-101, яка зруйнувала один з корпусів "Охматдиту" та пошкодила другий. Всередині цієї ракети, як заявили неназвані співробітники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), виявили мікросхему Field Programmable Gate Array (FPGA). Чип виробляється американськими компаніями Advanced Micro Devices та Intel і не мав би опинитись у РФ. Однак завдяки тіньовим схемам — опинився, ідеться у розслідуванні.
Журналісти пояснили, що чип призначений для швидкої обробки даних. Він є частиною пожежної сигналізації, модемів, і також, як з'ясувалось, ракет та дронів ЗС РФ. З початку війни Москва імпортувала таких чипів на суму 390 млн дол., ідеться у статті.
Фахівці НАЗК розповіли NYT про інші приклади обходу санкцій. Наприклад, всередині дронів Shahed та Lancet знайшли мікросхему, яка виробляється ще однією американською компанією Texas Instruments.
Своєю чергою видання проаналізувало дані щодо імпорту у РФ, отримані на спеціалізованому порталі, який акумулює митні декларації. З'ясувалось, що РФ створила надійні ланцюжки поставок, які до кінця 2023 року повністю нівелювали обмеження. На інфографіці, створеній NYT, видно, що Москва почала отримувати більше радіоелементів, ніж купувала до початку вторгнення.
Протягом двох років війни у РФ опинились заборонені мікрочипи та радіоелементи на 4 млрд дол., ідеться у статті. NYT назвало країни, які перепродають Москві мікросхеми, куплені у американських виробників — це Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати, Марокко. На перше місце також вийшов Китай. Цікавою особливістю санкції є два аспекти:
- з одного боку, виробник з США не зобов'язаний слідкувати за тим, куди продають його продукцію дистриб'ютори — уряд намагається вплинути на таку ситуацію;
- з іншого боку, промисловість США не може виконати весь технологічний ланцюжок, тому частина надходить у Китай, який і постачає мікросхеми до РФ, ідеться у статті NYT.
У мережі можна відшукати орієнтовну вартість чипа FPGA. У закордонному інтернет-магазині, наприклад, futureelectronics, продаються різні варіанти цього чипа, вартістю від 8 до 42 дол. Приблизні підрахунки показують, що у РФ могли опинитись від 9 млн до 97 млн таких радіоелементів.
Обстріл "Охматдита" — деталі
Зазначимо, ЗС РФ вдарила по дитячій лікарні "Охматдит" вдень 8 липня. Російські ракети поцілили по двох корпусах, всередині яких були хворі діти, їхні матері, лікарі, медичний персонал. Того ж дня ворог поцілив по ще двох лікарнях у центрі Києва та по об'єктах у Кривому Розі та Дніпрі. В підсумку росіяни убили понад 30 українців, ще 200 отримали поранення. На місці влучання правоохоронні органи відшукали уламки, які довели, що по Україні запустили саме ракети Х-101.
Нагадуємо, військовий оглядач Денис Попович розповів, що ЗС РФ запустили по "Охматдиту" модернізовану ракету: пояснив, які особливості спричинили такі важкі наслідки.