Астронавтам на Марсі доведеться викинути всі ліки із Землі
Астронавтам на Марсі доведеться викинути всі ліки із Землі

Астронавтам на Марсі доведеться викинути всі ліки із Землі

Дослідники виявили ще одну проблему, пов'язану із довгими космічними польотами.

Перші астронавти, які вирушають на Марс, зіштовхнуться із багатьма медичними проблемами під час своєї подорожі. Раніше дослідження показали, що астронавтам загрожує "космічна хвороба нирок", бактеріальні інфекції та багато іншого. Тепер до цих проблем додалися і прострочені медикаменти, пише IFLScience.

Перебуваючи на МКС астронавти мають вільний доступ до різноманітних ліків, запас яких регулярно поповнюється під час місій із Землі. Але подорож на Марс займе близько 9 місяців тільки в один бік, а потім піде ще 3 місяці на те, що дочекатися поки Земля і Марс знову будуть у відповідному положенні для зворотної подорожі. Загалом це все займе 21 місяць, під час якого не буде нових постачань.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал . Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та захоплюючі новини зі світу науки!

NASA зазвичай не розкриває списки ліків, що вирушають на МКС. Але автори дослідження все ж таки змогли отримати доступ до переліку препаратів, припускаючи, що місія на Марс матиме аналогічний запас.

Після цього дослідники з медичної школи Університету Дьюка оцінили, як довго той чи інший препарат може зберігатися в оригінальній упаковці. Саме тут з'явилася перша заковика, бо терміни зберігання ґрунтуються на тому, що препарат перебуватиме в оригінальній упаковці. Але ліки, які вирушають на МКС, перепакуються перед запуском.

На додаток, досі ніхто точно не може сказати, як довго ліки можуть зберігатись у космосі з огляду на рівень радіації.

"Виходячи з максимального маркованого терміну придатності для кожного ліку, ми з'ясували, що 14 ліків стануть простроченими через 25 місяців. Серед таких препаратів вважаються антибіотики, інгалятори, ліки від анафілаксії, стенокардії та інші важливі ліки", — кажуть автори дослідження.

Загалом термін придатності 97,8% ліків, що вирушають на борт МКС, будуть прострочені через 36 місяців.

Річ у тому, що виробники можуть гарантувати ефективність ліків до закінчення їхнього терміну придатності.

"Це не означає, що ліки стануть абсолютно марними, але прострочені препарати безумовно пов'язані з деякими ризиками. Тому космічним агентствам доведеться враховувати, що прострочені ліки можуть бути менш ефективними", — каже дослідник в галузі аерокосмічної медицини Деніел Бакленд.

За його словами, агентствам доведеться знайти спосіб продовжити термін дії ліків на весь термін місії на Марс, або змиритися з ризиками, які несуть у собі прострочені ліки.

Нагадаємо, астронавти, ймовірно, зможуть долетіти до Марса, але на зворотному шляху їм знадобиться діаліз. Місії на Марс можуть коштувати астронавтам надто дорого – призвести до незворотних пошкоджень нирок.

Джерело матеріала
loader
loader