Понад 150 вчених із різних країн світу надіслали відкритого листа до Північноатлантичного Альянсу із закликом запросити Україну до членства. Вони переконані, що держава-терорист виступає проти лише тому, що це перешкоджатиме її подальшій агресії.
Документ опублікувало видання The Guardian. У ньому йдеться, що ідея про те, що надання Україні гарантій безпеки ще більше стимулюватиме РФ до жорстокого ведення цієї війни, є необґрунтованою. Насправді держава-агресор повністю сповнена рішучості знищити нашу державу і не потребує додаткової мотивації для цього.
"По-друге, це факт, що Росія не напала на жодного члена НАТО. Натомість вона погрожувала, вторглася і окупувала країни, які не є членами Альянсу: Грузію, Молдову і тепер Україну", – аргументували автори листа.
Зазначається, що територіальний кордон між країнами-членами і нечленами НАТО досі залишається єдиною червоною лінією, яку Росія поважає, попри те, що порушує численні інші міжнародні договори й угоди. Відроджений імперіалістичний мілітаризм Росії може бути стриманий лише існуванням набагато сильнішого військового альянсу, переконані вчені.
"Припускати, що задоволення вимог Росії вирішить війну або якимось чином деескалує її, наївно. Безкарність за воєнні злочини Росії в Сирії, Грузії та Україні лише підбадьорила Кремль", – зазначили в листі.
Вчені наголосили, що є ще є час для найпотужнішого військового альянсу у світі ухвалити історично і політично виправдане рішення щодо нейтралізації екзистенціальної загрози, яку становить для України Росія.
"Принесення України в жертву заради уникнення війни між НАТО і Росією лише збільшує ймовірність такої війни, а також подальших воєн, оскільки Росія дійде висновку, що хвалена стаття 5 НАТО може бути предметом переговорів, якщо вдасться запобігти ширшій війні", – йдеться у документі.
"Запрошення України до вступу в НАТО ознаменувало б остаточний відхід від політики умиротворення і повернення до верховенства міжнародного права та захисту прав людини. Рішення про надання Україні гарантій безпеки не лише захистить українську державу єдиним засобом, який поки що виявився успішним, але й підтвердить, що НАТО і західні демократії є ефективними політичними агентами на світовій арені", – підсумували вчені.
Нагадаємо, що раніше у британській газеті The Guardian був опублікований відкритий лист, в якому представники деяких університетів Європи та США закликали не запрошувати Україну до НАТО. Вони вважають, що робити це було б "нерозумно" через ризик війни Альянсу з Росією. Підписи під документом поставила 61 особа.
Як повідомляв OBOZ.UA:
– Український дипломат Андрій Дещиця вважає, що Україна має досить високі шанси отримати запрошення до НАТО під час наступного саміту Альянсу, який відбудеться в червні 2025 року в Гаазі. Шлях до НАТО є довгим і до нього слід залучати лобістів серед партнерів, однак в українців немає альтернативи членству в Північноатлантичному альянсі.
– Глава МЗС України Микола Кулеба розповів, що на саміті НАТО у Вашингтоні Україна отримала від партнерів значну підтримку як у сфері військової допомоги, так і щодо незворотності членства в Альянсі. Однак наша країна очікує, що зможе вступити в блок якнайшвидше – у нас немає можливості чекати на членство ще 75 років.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!