Коли святкують Маковія у 2024 році: традиції Медового Спаса
Коли святкують Маковія у 2024 році: традиції Медового Спаса

Коли святкують Маковія у 2024 році: традиції Медового Спаса

Медовий Спас, також відомий в народі під назвою Маковія, є одним з головних літніх церковних свят. Але через перехід Православної церкви України на новий календар воно змінило дату і не всі можуть знати, коли цьогоріч потрібно святкувати.

Як повідомляє OBOZ.UA, оскільки дата змістилась на 13 днів назад, відтепер Маковія потрібно святкувати 1 серпня. Цього ж дня у православних християн починається Успенський пост. Зазначимо, що за старим стилем Медовий Спас відзначали 14 серпня.

Значення свята

В офіційному церковному календарі на цю дату припадає два свята – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також День семи Макавейських мучеників. Перша дата пов’язана з подіями, що стались в районі ІХ ст. Тоді у Візантії щороку в серпні ставався спалах хвороб. Щоби захистити від них Константинополь, влада вирішила перенести з імператорської скарбниці до храму Софії вцілілу частину хреста Господнього. Всі віряни отримали змогу попросити у святині захисту та здоров’я.

Історію іншого свята розповідають Макавейські книги. Приблизно за півтора століття до народження Христа сирійський цар Антіох Епіфан намагався примусити юдеїв перейти на грецьке язичництво. Для цього він послав до Єрусалима двадцять дві тисячі вояків на чолі з генералом Аполонієм. Вони повинні були перебити євреїв і заселити місто чужинцями.

Щоби виконати задачу було простіше, Аполоній наказав своїм воякам вбивати людей у суботу – святий день юдеїв. Місто спустошили та сплюндрували легко, взявши в полон десять тисяч людей. Але кілька юдеї вижили. Серед них Елеазар, Соломонія та семеро їхніх синів. Вони стали моральним авторитетом серед юдеїв, які не хотіли відмовлятись від своєї віри. Спочатку родину намагались вмовити і залякати, щоби вони перейшли у язичництво, а потім стратили. За що церква визнала їх мучениками.

Традиції свята Маковія

Оскільки цей день вважається урочистим, на церковну службу прийнято ходити у святковому одязі. В церквах цього дня освячують кошики з продуктами, в яких має бути мед нового врожаю, та букети-маковійчики.

Освячені композиції з квітів після свята не викидають. Мак, який обов’язково має бути у букеті, наступної весни потрібно розсіяти по городу, щоби отримати добрий урожай. А засушені квіти незаміжні дівчата вплітали у волосся наступного року на Благовіщення. Це мало надовго зберегти їхню красу.

Із язичницьких часів збереглась традиція на Маковія освячувати криниці і садити біля них дерева. Так наші предки вшановували життєдайну силу води.

Раніше OBOZ.UA розповідав, коли в Україні святкують День пам’яті загиблих захисників.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader