Крила куріпки, лапи куниці і рештки овець: археологи знайшли дивне поховання жінки
Крила куріпки, лапи куниці і рештки овець: археологи знайшли дивне поховання жінки

Крила куріпки, лапи куниці і рештки овець: археологи знайшли дивне поховання жінки

Досліджуючи Чемка-Гююк, науковці виявили дивне поховання віком 12 тисяч років. Останки жінки поховані разом з останками тварин, що говорить про давні звичай і ритуали.

Дослідники виявили, що жінка, похована біля верхів'їв річки Тигр на південному сході Туреччини близько 12 000 років тому, могла бути шаманкою. Це поховання, яке вважається одним із найбільш ранніх відомих прикладів в анатолійському неоліті, допомагає зрозуміти духовні і шаманські ритуали тієї епохи, пише Arkeonews.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Аерофотознімок сектора та хронологічний розвиток поселення
Фото: Ergül Kodaş and Yunus Çiftçi

У Чемка-Гююк, місці в провінції Мардін археологи виявили останки жінки, яка померла у віці близько 25-30 років. В її могилі дослідники знайшли череп тура, крила куріпки, лапи куниці, а також рештки овець або кіз.

Могила, закрита великою вапняковою брилою, контрастує зі звичними традиціями поховання того періоду. Ергюль Кодаш, провідний автор дослідження з Університету Мардіна Артуклу, наголосив на важливості цих знахідок для розуміння духовних практик стародавніх суспільств.

Могила жінки знаходилася під глинобитною будівлею, типовою для періоду догончарного неоліту А (PPNA), що датується 10 000-8 800 роками до нашої ери. У той час, як під час догончарного неоліту було поширеним явищем ховати померлих під підлогою будинку, замуровування могили вапняковим блоком вважалося незвичним. У цей період громади переходили від кочового способу життя до заснування поселень, про що свідчать такі пам'ятки, як Гебеклі-Тепе та Єрихон. Присутність решток диких тварин свідчить про їхню значну роль у раціоні та ритуалах ранніх суспільств.

Фото: Associate Professor Doctor Ergül Kodaş

Розкопки гробниці виявили дивовижні деталі: череп тура був розміщений над тілом жінки, з відокремленою щелепою, покладеною біля її ніг. Рештки інших тварин розкидані по всій поховальній ямі. Ці тварини були дикими, оскільки одомашнення ще не відбулося, що свідчить про їхню важливість як джерела їжі.

Ця знахідка дає цінне уявлення про ритуальне та соціальне життя доаграрних суспільств. Британська археологиня Кетлін Кеньон наголосила на складності ритуалів цього періоду, а Стів Мітен з Університету Редінга зазначив, що соціальні та екологічні зміни під час PPNA могли підвищити роль людей з духовними здібностями.

Важливо Використовували замість столу: турист знайшов давньоримський саркофаг у Болгарії (фото)

Поховання Чемка-Гююк збагачує наше розуміння шаманських практик і ритуальних вірувань в епоху неоліту. Воно свідчить про те, що жінки відігравали значну роль у ранніх духовних практиках, сприяючи розвитку соціальних структур у давніх суспільствах.

Раніше Фокус писав про клинописну табличку з неочікуваними записами, яку відкопали археологи. Її вік оцінюють у майже 3500 років.

Також ми розповідали про знайдене у китайській гробниці дивне зображення. Вчені впевнені, що зображений на одній зі стін чоловік є "чужорідним"

Джерело матеріала
loader
loader