Міськрада Одеси, заявив мер, вживатиме законних заходів проти перейменувань. Загалом в Одесі хочуть змінити назви 84 топонімів.
Міський голова Одеси, яка регулярно зазнає обстрілів російських військ, розкритикував дерадянізацію, декомунізацію і деколонізацію вулиць, яку анонсувала обласна військова адміністрація. Про це заявив мер Геннадій Труханов.
Труханов зазначив, що до перейменувань ні він, ні міська рада стосунку не мають.
"Виходячи з логіки "деколонізаторів", ми повинні відмовитися від усього того, що зробило Одесу світовим брендом. Говорячи простою мовою — це "обнуляє" наше місто", — заявив Геннадій Труханов.
За словами мера, для скасування перейменування і збереження історичної та культурної спадщини Одеська міськрада змушена вжити "всіх передбачених законом заходів".
Крім того, Труханов запустив онлайн-голосування із запитанням, чи підтримують одесити цю ініціативу.
Зазначимо, що в Одесі за розпорядженням ОВА хочуть поміняти назви 84 топонімів, серед яких — Думська площа, вулиця Бабеля, Жванецького, Буніна, Гагарінське плато тощо. Крім того, пропонують демонтувати пам'ятник Пушкіну. При цьому, як зазначають місцеві ЗМІ, жодної офіційної інформації від прес-служби ОВА з приводу перейменувань немає, а знайти відповідне розпорядження "губернатора" Олега Кіпера №694/А-2024 на сайті неможливо.
Однак факт перейменування підтвердила заступник начальника обласного департаменту культури, національностей та релігій Ярослава Резнікова. За її словами, прибрали назви, що містять символіку російської імперської політики, або присвячені особам/подіям, які підпадають під дію Закону "Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії".
Що перейменують
Для перейменування взято імена воїнів, які віддали життя за Україну російсько-українській війні (Віталій Блажко, Ярослав Баїс, Віталій Гуляєв, Олександр Станков та інші), а також українців, які обстоювали незалежність України в різні часи нашої історії, чи були відомими вченими, митцями та педагогами. Серед них Всеволод Змієнко, Михайло Омелянович-Павленко, Іван Луценко, Святослав Караванський, Ніна Строката, Ганна Михайленко, Микола Савич, Анатолій Бачинський, Дмитро Дорошенко, Михайло Бойчук, Кіра Муратова, Олександр Ройтбурд, Зоя Пасічна, Володимир Рутковський, Ростислав Палецький, Галина Могильницька, Василь Фащенко, Михайло Болтенко, Іван Яценко та інші.
Також в Одесі будуть три великі проспекти, названі іменами знакових постатей — Ярослава Мудрого (колишній академіка Глушка), Володимира Великого (колишній Добровольського), а також Лесі Українки (колишній Гагаріна).
В Одесі з'явиться вулиця 28-ї бригади замість Паустовського, бульвар Військово-Морських Сил замість Жванецького, замість провулка Лермонтовського 2-го — провулок Госпітальєрів.
Зроблено також наголос на повернення деяких суто історичних назв. Так, вулиці Пушкінській буде повернуто назву Італійська, провулку Чайковського — Театральний, Гагарінському плато — Аркадійське. А площа Думська стане Біржовою, оскільки мерія розміщується в будівлі Старої одеської біржі — пам'ятці архітектури національного значення, а "думи" — це виключно російська форма управління, пояснила чиновниця.
Крім того, показовим у процесі творення Української політичної нації та в контексті війни за цілісність і незалежність країни є перейменування вулиці Романа Кармена на честь Героя України Решата Аметова, що став першою жертвою сучасної російсько-української війни, а також назва скверу на честь першого Голови Уряду Кримської Народної Республіки, проголошеної 1917 року, автора кримськотатарського національного гімну "Ant etkenmen!" ("Ant etkenmen!"), автора кримськотатарського національного гімну "Ant etkenmen!" ("Я присягнув!") Номана Челебіджихана (колишній К.Паустовського).
Нагадаємо, наприкінці грудня 2022 року в Одесі знесли пам'ятник Катерині ІІ та полководцю Суворову.
Також Фокус писав, що згідно з результатами громадського обговорення щодо перейменування вулиць в Одесі, містяни вирішили позбутися назв, пов'язаних із Російською імперією та Радянським Союзом.