Ісландія "горітиме" століттями: виверження триватимуть сотні років і стануть джерелом відкриттів
Ісландія "горітиме" століттями: виверження триватимуть сотні років і стануть джерелом відкриттів

Ісландія "горітиме" століттями: виверження триватимуть сотні років і стануть джерелом відкриттів

Дослідники вважають, що новий період вивержень вулканів триватиме століття і дасть змогу зробити безліч наукових відкриттів.

З 2021 року ісландський півострів Рейк'янес, недалеко від Рейк'явіка, по суті, став епіцентром вулканічної активності Землі — за останні кілька років тут уже сталося сім вивержень і, ймовірно, їх стане більше, пише Science Alert.

За словами професора наук про Землю в Каліфорнійському університеті Джеймса Дея, нещодавні виверження в Ісландії привернули увагу вчених, які вивчають Землю. Події, що відбуваються тут, допомагають дослідникам зрозуміти, як працюють вулкани, у неймовірних подробицях. Наприклад, команді професора Дея вдалося зібрати зразки лави, що вивергається, з півострова Рейк'янес і виявити деякі цікаві результати.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Одним із відкриттів учених стало те, що магма від першого виверження накопичувалася просто під поверхнею острова, де накопичувала енергію для ефективного виверження. Вчені припускають, що саме цей початковий сплеск вулканізму і полегшив наступні виверження.

Серединно-Атлантичний хребет позначений червоною пунктирною лінією, а найостанніші виверження позначені жовтим кольором
Фото: SIO

Відомо, що періоду вулканічної активності передував приблизно 800-річний період "затишшя" на півострові Рейк'янес. Уперше вулкан Фаградалсф'ялл вибухнув 19 березня 2021 року, а потім у 2022 і 2023 роках сталося ще два виверження. Згодом ще чотири виверження сталися на заході в системі розломів Сундхнукур у 2023 і 2024 роках.

Зазначимо, що Ісландія є унікальним місцем на Землі, оскільки являє собою частину величезного ланцюга вулканів, занурених у центр Атлантичного океану. При цьому сама Ісландія виступає над поверхнею океану. Цей вулканічний ланцюг відомий як Серединно-Атлантичний хребет і відіграє важливу роль у тектоніці плит.

Попередні дослідження вже показали, що виверження на півострові Рейк'янес зовсім не були випадковими. Насправді вони відбуваються в періоди, які тривають століттями вздовж одних і тих самих вулканічних зон. Результати досліджень також показують, що ці періоди вулканічної активності відбуваються, коли величезні тектонічні сили розривають півострів Рейк'янес. Схоже, що, хоча плити розриваються рівномірно, вулканізм уздовж сегмента хребта Рейк'янес пульсує з часом.

Дослідники в усьому світі сходяться на думці, що вулканічна активність в Ісландії, по суті, є джерелом наукових відкриттів: вчені щодня збирають зразки лави, що схоже на регулярне взяття крові у пацієнта для визначення його здоров'я.

Можлива система "водопроводу" під півостровом Рейкьянес, що складається з магматичних басейнів
Фото: SIO

У результаті вченим уже вдалося виявити, що саме мантія плавиться, щоб живити виверження в Ісландії, а хімічний склад лави з часом змінюється. Передбачається, що ці зміни пов'язані з тим, де і коли в мантії відбувалося плавлення. Вчені також використовували новий метод, який допоміг їм визначити склад і походження лави.

Дослідження також показують, що магми отримали воду, вуглекислий газ та інші гази, перебуваючи в магматичній камері. Ця вода і газ дозволили магмі створити достатній тиск, щоб прорватися через поверхню і вивергнутися у вигляді лави.

Складно передбачити, як події розвиватимуться далі, проте вчені вважають, що період вулканічної активності в Ісландії, ймовірно, може затягнутися на роки. Вулкан тут може вивергатися кожні кілька років, а саме вивільнення лави може тривати від кількох днів до кількох місяців.

Раніше Фокус писав про те, що вчені записали примхливий гуркіт надр Ісландії.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader