Коли святкують Яблучний Спас: що треба святити у церкві
Коли святкують Яблучний Спас: що треба святити у церкві

Коли святкують Яблучний Спас: що треба святити у церкві

Перехід Православної церкви України на новоюліанський календар змістив дати всіх свят на 13 днів назад. Таким чином, нові дати отримали і три ключові серпневі свята, які в народі називають Спасами.

Найголовнішим з них є Преображення Господнє, яке ще називають Яблучним Спасом. OBOZ.UA розповідає, коли тепер його потрібно відзначати, а також яким є головні традиції дня.

Коли відзначають Яблучний Спас

За старим стилем це свято припадало на 19 серпня. З цього року воно відзначається 6 серпня. Саме цього дня у церквах відбуваються всі святкові служби.

Що церква святкує у день Яблучного Спаса

Свято присвячене біблійній події, коли Ісус Христос відкрив деяким послідовникам свою божественну природу. Того дня він зібрався на молитву на гору Фавор і взяв із собою апостолів Петра, Якова та Івана. Коли вони дістались вершини, обличчя Христа почало світітись, а його одежа стала сніжно-білою. Поруч з Ісусом у цю мить з’явились пророки Мойсей та Ілля. Вони говорили з ним про швидкий кінець його земного життя.

На символічному рівні вірянам свято Преображення нагадує про можливість духовного переродження, доступну для кожної людини. Потрібно лише щиро повірити і покаятись у своїх гріхах, щоби змінити своє життя, переконує церква.

Народне значення Яблучного Спаса

Ще до запровадження християнства у ці серпневі дні наші предки відзначали свято нового врожаю. Пригощались молодими яблуками, влаштовували застілля. Годилось дякувати природі за її дари, які вона дала людям за літо, що ось-ось мине.

Традиції святкування Яблучного Спаса

Із поєднання церковного та народного народилась головна традиція Преображення – святити у церквах яблука. Вважається, що з цього моменту вони вже повністю достигли і їх можна їсти досхочу. Також у кошик кладуть інші соковиті плоди – виноград, сливи, помідори. Часом до церкви приносять моркву та хрін. Можна освятити також обжинковий вінок з колосків та квітів та медові стільники. А от освячення м’яса чи алкоголю цього дня заборонене.

Страви до святкового столу подають також з яблуками. Готують чимало випічки – пиріжки та пироги. Проте вони мають бути пісними, адже триває Успенський піст.

Оскільки Преображення є одним з 12 найбільш свят року, цього дня важливо утримуватись від фізичної праці. А через те, що день пісний, то і гучні веселощі також під забороною. Цей день рекомендується провести в молитві та очищенні душі.

Раніше OBOZ.UA розповідав, коли в Україні відзначають День державного прапора.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader