В Андах оголилися скелі, які не бачили сонячного світла 11 700 років: що на нас чекає далі
В Андах оголилися скелі, які не бачили сонячного світла 11 700 років: що на нас чекає далі

В Андах оголилися скелі, які не бачили сонячного світла 11 700 років: що на нас чекає далі

Нове дослідження показує, що льодовики, які тануть в Андах, досягли свого мінімуму за останні тисячі років.

Кліматична криза перестала бути чимось абстрактним, чим нас лякають у майбутньому, вона вже тут, внаслідок чого планета зіштовхнулася з неймовірними хвилями спеки, посухи та лісових пожеж. Дослідники також фіксують неймовірні втрати льоду на льодовикових шапках і щитах планети, пише IFLScience.

Тепер нове дослідження показує, що чотири льодовики в Андах у Південній Америці — льодовик Пан-де-Асукар, льодовик Кешке, льодовик Зонго і льодовик Чарквіні-Норте — тануть значно швидше, ніж вважалося раніше. Основною причиною вчені називають зміни клімату.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами співавтора дослідження і доцента кафедри наук про Землю і навколишнє середовище Бостонського коледжу Джеремі Шакуна, вони з колегами виявили вагомі докази того, що льодовики в Андах сьогодні значно менші, ніж будь-коли раніше за останні 11 000 років. По суті, деякі вершини тут вперше за 11 700 років побачили сонячне світло.

Учені дійшли такого висновку, вивчивши зразки гір. Команда намагалася виявити в них два ізотопи, берилій-10 і вуглець-14 — вони підіймаються на поверхні корінних порід, коли вони піддаються впливу космічної радіації з космосу.

Під час дослідження вчені виміряли концентрації цих ізотопів у нещодавно оголених корінних породах, унаслідок чого змогли визначити, як довго і як давно в минулому вони були оголені. За словами провідного автора дослідження Ендрю Горіна, вони з колегами майже не виявили ці ізотопи в жодному з 18 зразків, які виміряли. Це свідчить про те, що втрата льоду на льодовиках в Андах досягла свого піка за останні тисячі років. Автори дослідження також вважають, що втрата льодовиків в Андах може бути "тривожним міжепохальним орієнтиром".

Голоцен — геологічна епоха в історії Землі, яка почалася близько 11 700 років тому. У міру відступу льодовикових щитів клімат планети ставав дедалі теплішим і стабільнішим, що призвело до розвитку різноманітних і продуктивних екосистем, які поклали початок зростанню сільського господарства і складніших спільнот.

Тепер, як свідчать результати аналізу вчених, стан льодовиків Анд змінився і це може бути початком переходу до нової епохи: антропоцену. За словами Шакуна, з огляду на відступ льодовиків, пов'язаний із підвищенням температури, а не зі зменшенням кількості опадів чи хмарного покриву, можна стверджувати, що тропіки вже перебувають за межами "голоцену" і перейшли в "антропоцен".

Утім, далеко не всі вчені згодні з твердженням про те, що Земля вступила в нову епоху антропоцену, яка визначається глибоким і тривалим впливом людської діяльності на геологію та екосистеми планети. Проте автори нового дослідження, вважають переконливими докази того, що планета переживає тривожний і стрімкий період змін.

Раніше Фокус писав про те, що під льодом Антарктиди знайдено щось дивне довжиною 400 м.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader
loader