Для автономного електропостачання квартири чи будинку можна обрати три варіанти – експерт
Для автономного електропостачання квартири чи будинку можна обрати три варіанти – експерт

Для автономного електропостачання квартири чи будинку можна обрати три варіанти – експерт

Для автономного електропостачання квартири чи будинку можна обрати три варіанти – експерт

Кожен з них має свої переваги та обмеження

Під час осінньо-зимового періоду, особливо тоді, коли температура повітря суттєво знизиться, потрібно буде потурбуватись про автономне електропостачання. Для того, щоб самому забезпечити квартиру або інше житло електроенергією, незалежно від її наявності від стаціонарної мережі, можна обрати один з трьох варіантів. Детально про те, як це зробити, розповів у статті для ZN.ua “Як нам пережити зиму-2? Що робити людям” Олександр Сергієнко, кандидат фізико-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста".

Енергетична автономність на “мінімалках”: найдешевший і найпростіший спосіб

Мінімальну систему автономного живлення, яка працюватиме для комп'ютерного пристрою чи для роутера, що забезпечує інтернет-зв'язок у житлі або інших енергетичних потреб незначного обсягу зібрати достатньо просто. “Для мінімального набору згаданих приладів вам достатньо забезпечити потужність не більш як 1–1,5 кВт. Для цього вам потрібні акумулятор і зарядний пристрій до нього, а головне — інвертор, прилад, який перетворює 12 вольт постійного струму акумулятора на 220 вольт змінного для ваших приладів”.

Обираючи акумулятор, теж можна зупинитись на декількох версіях – дорожчих і надійніших або дешевших, але тих, що дадуть гірший результат. “Найдешевший такий набір — із автомобільним свинцевим кислотним акумулятором… Його призначення — великі пускові струми для запуску двигуна, а при малих струмах протягом тривалого часу він може розрядитися до 80% ємності, що його просто вбиває. Крім того, у нього обмежена кількість циклів запуску, а час заряджання великий, тому він може не встигнути “заправитися”, поки є світло (звісно, є “швидкі” пристрої з великими струмами заряджання, але вони в рази дорожчі за звичайні). Отже, навіть потужні акумулятори для вантажівок не врятують, бо швидко виходять із ладу”, – зазначає автор публікації.

Експерт рекомендує для більшої ефективності обирати акумулятори з кращими характеристиками для цього застосування, наприклад літій-іонні. Це дорожчі ємності для електроенергії, проте вони краще реагують на численні цикли розряду та заряду і мають кращі характеристики для постійного перетворення певної кількості заряду на струм для побутових приладів.

“Не раджу брати дешеві інвертори, склепані в шанхайських гаражних кооперативах, вони швидко псуються – краще заплатити дорожче за “європейців” чи “українців”, але воно того варте”, – пише автор статті. Є також гібридні версії – інвертори з вбудованим акумулятором.

Потужніший побутовий варіант для квартири та будинку

Якщо потрібно забезпечити освітлення та роботу майже всієї побутової техніки, включно з холодильником або пральною машинкою, треба купувати потужний акумулятор та інвертор достатньої потужності і відповідних характеристик.

“Слід брати не лише акумулятор відповідної ємності (щоб його із запасом вистачало на три-чотири години роботи), а й прискіпливо обирати інвертор — у паспорті має бути зазначено, що він видає “чисту синусоїду”, а не “модифіковану”, – вказано у публікації.

Максимальна автономність: підключаємо генератор

Третій варіант, який дасть змогу отримувати необхідну кількість енергії постійно, – придбання та експлуатація системи з генератором. “Генератор належної потужності може витягнути все навантаження на будинок, але майте на увазі, що коштуватиме це в рази дорожче, ніж 4,32 грн за кВт за годину”, – зазначає експерт.

У генераторної версії автономного електрозабезпечення є обмеження. Цей варіант не буде працювати для квартир, яка розташована у багатоповерхівці. Зумовлено це декількома причинами, серед яких викид вихлопних газів генератором і створення значного шуму. “По-друге, навіть якщо до вашого будинку заходять три фази, слід брати виключно однофазний генератор і розподіляти цю фазу по ваших трьох. До нього слід докупати автоматику, що також дуже недешево, але не бігатимете ж ви вночі вмикати та вимикати його, коли щезне чи з’явиться світло”, – зазначається у статті.

Раніше розповідалось про те, як захистити квартирну чи будинкову мережу від значних змін напруги під час подачі електричної енергії.

Джерело матеріала
loader
loader