Нардепи пропонують заборонити мобілізацію тих, кому ще не виповнилося 25 років. Але тільки якщо раніше вони не закінчили військову кафедру, і не проходили строкову службу. Фокус розбирався, як працюватиме нова норма.
Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав законопроєкт під номером 11379-д, який передбачає заборону на мобілізацію українців у віці від 18 до 25 років, які раніше не проходили строкову службу і не закінчували військову кафедру, а також тих, хто отримав статус "обмежено-придатний" у воєнний час. Документ передбачає право на звільнення, якщо таких людей встигли забрати на фронт.
"Комітет напрацював законопроєкт, який забороняє призивати громадян у віці від 18 до 25 років, яких визнали непридатними в мирний час і обмежено придатними у воєнний. Також у документі йдеться, що люди до 25 років, мобілізовані за таких умов, зможуть звільнятися зі служби", — сказав секретар оборонного комітету ВР Роман Костенко.
Нардеп уточнив, що комітет рекомендував парламенту схвалити цей проєкт закону в першому читанні та в цілому. Тепер документ мають розглянути в сесійній залі Ради.
Чому призивають в армію до 25 років
Відповідно до закону про мобілізацію, призову в особливий період підлягають військовозобов'язані чоловіки, старші за 25 років. Однак на практиці нерідко трапляється, що юнаків набагато молодших за встановлений вік відправляють на фронт. Фокус неодноразово писав про українців, які не досягли 25-річного віку і не проходили раніше ні строкову службу, ні військову кафедру, яких забрали на війну. Так, у червні мобілізували 19-річного Вадима Ящука з Вінницької області. А у квітні 2024 року — 21-річного Назарія Деруна з Тульчина Вінницької області. Співробітники ТЦК силоміць відправили хлопця на ВЛК, а потім — у військову частину.
Адвокат Олег Леонтьєв розповідав Фокусу, що ситуації, коли юнаків відправляють на полігон, відбуваються постійно. І хоча призовний вік в особливий період, відповідно до закону про мобілізацію, настає з 25 років, якщо хлопець значиться резервістом, його можуть призвати.
"Резервісти — це ті, хто раніше проходили військову службу, закінчили військову кафедру або ті, кого визнали непридатними до проходження військової служби в мирний час і обмежено придатними для служби в особливий період. Третя категорія — найпоширеніша причина, чому хлопців до 25 років забирають на фронт", — пояснює Фокусу юрист.
За словами нардепа Олексія Гончаренка, автора законопроєкту, на базі якого було доопрацьовано документ, що забороняє мобілізацію деяких категорій військовозобов'язаних до 25 років, норма торкнеться тільки тих, хто раніше отримав позначку "обмежено-придатний" у воєнний час.
"Є ті, хто служив строкову службу або закінчив військову кафедру, вони офіцери запасу або військовослужбовці запасу. Їх можна призивати завжди, незалежно від віку. Їм не може бути 18 років, оскільки в цьому віці вони б не встигли закінчити навчання. Але 22 роки може бути. І новий законопроєкт не стосується цих людей. А кого ж він стосується? Тих, хто не проходив строкову службу, не закінчував військової кафедри, але кілька років тому проходив ВЛК і отримав статус "не придатний" у мирний час, "обмежено придатний" у воєнний час. Це означає, що на строкову службу таку людину не брали, але видали тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Таким чином, ці люди перейшли в категорію військовозобов'язаних. І після того, як Рада ухвалила закон про мобілізацію, вони, незалежно від віку, потрапили під призов", — пояснює політик.
За словами Гончаренка, у законопроєкті передбачено можливість звільнитися зі служби тим, хто молодший за 25 років, раніше не проходив ні строкової служби, ні військової кафедри.
"Коли закон набуде чинності, наступного дня після підписання документа президентом, військові, яких норми документа стосуються, зможуть подати рапорт, який має бути розглянутий протягом 30 днів, це стандартна процедура", — зазначає нардеп.
Заборона мобілізувати до 25 років: Міноборони проти?
За словами Гончаренка, Міністерство оборони не погоджується з ініціативою Верховної Ради. У відомстві вважають, що мобілізація окремих категорій людей, які досягли 25 років, відбувається за законом.
"Я спочатку звертався до Міністерства оборони, але вони відповідали, що все за законом. Тоді я підготував законопроєкт, який вирішив би питання з відстрочкою для тих, кому ще не виповнилося 25 років. Але Міноборони і Генштаб офіційно написали листи, що вони проти цієї ініціативи. На засіданні вони зазначили, що для них усі військовозобов'язані — мобресурс. І раз вони можуть призивати за законом тих, хто молодший за 25, вони хочуть це робити. У міністерства проста логіка — якби можна було, вони б призвали взагалі всіх із 16 до 80 років. Я сказав, що це не ресурс, а люди. І несправедливо, що людина з гарним здоров'ям до 25 років не йде на службу, а з проблемним здоров'ям — ті, хто отримали статус "обмежено-придатні" у воєнний час, забирають", — резюмує Гончаренко.
Фокус раніше писав, хто, згідно з новими положеннями закону про мобілізацію,втратив право на відстрочку з 1 серпня.
Також Фокус розбирався, як законодавство регулює право на відстрочку для студентів і аспірантів.