Викопні рештки, видобуті з глибин у центрі острова, вказують на те, що над світом нависла велика загроза підвищення рівня моря.
Учені більше не лякають кліматичною кризою — вона вже тут, унаслідок чого на планету обрушилися неймовірні хвилі спеки, посухи та лісових пожеж. Дослідники попереджають, що всі ці зміни спричинені діяльністю людини та, ймовірно, ситуація лише ускладнюватиметься з плином часу. На жаль, це не єдині загрози для світу, пише Science Alert.
У новому дослідженні вчені видобули викопні рештки з самого серця Гренландії — команда вивчила зразки керна, видобутого в центрі острова на глибині близько 3 кілометрів ще 1993 року. Тепер дослідники попереджають про велику загрозу підвищення рівня моря.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
У зразках крижаного керна було виявлено останки рослин і комах, які вказують на те, що майже вся ця велика територія була зеленою протягом останнього мільйона років, коли рівень вуглецю в атмосфері був набагато нижчим, ніж сьогодні. Тепер автори дослідження попереджають, що результати їхньої роботи вказують на ще більший потенціал підвищення рівня світового океану через антропогенний клімат, ніж вважалося раніше.
Зазначимо, що крижаний керн, відомий як GISP2, було витягнуто понад три десятиліття тому, проте за цей час нікому не спало на думку шукати скам'янілості в змішаних породах на дні. У результаті донедавна вважалося, що теорія про Гренландію, вільну від льоду в недавньому геологічному минулому, — занадто надумана.
За словами провідного автора дослідження, професора наук про навколишнє середовище в Університеті Вермонту Пола Бірмана, вони з колегами виявили дивовижні скам'янілості протягом першої години роботи з крижаним керном.
У зразках було виявлено деревину верби, спори моху-колючки, гриби, складне око комахи та макове насіння. За словами дослідників, усі ці знахідки разом вказують на складну екосистему тундри, яка колись процвітала на острові. Якщо льоду не було в центрі Гренландії, його майже напевно не було і на решті території острова. За словами професора Бірмана, такі результати не обіцяють нічого хорошого для людства.
Попередні дослідження вже показали, що Гренландія може втратити весь свій лід, якщо викиди парникових газів від спалювання викопного палива не будуть різко скорочені. Такий сценарій призведе до того, що рівень світового океану підніметься на неймовірні 7 метрів — це обернеться крахом для безлічі прибережних спільнот у світі.
Попереднє дослідження, проведене 2016 року і засноване на радіоактивному датуванні, показало, що вік крижаного керна може становити не більше 1,1 мільйона років. Їхнє моделювання також показало, що якби лід розтанув на ділянці GISP2, то 90 відсотків іншої частини Гренландії були б вільні від льоду.
Раніше Фокус писав про те, що вчені зазирнули під шкіру Гренландії й знайшли те, про що не знали раніше: про що йдеться.