Автори дослідження вважають, що перетворити Марс на більш гостинну планету простіше, ніж може здатися.
Якщо обирати інший світ у Сонячній системі для заселення, то Марс є в цьому плані, мабуть, найкращим вибором. Зараз Червона планета являє собою холодну пустелю. Але в далекому минулому, як показують дослідження, на поверхні планети існували річки й озера з рідкої води. При цьому температура була значно вищою, що й давало змогу воді бути рідкою. Автори дослідження, опублікованого в журналі Science Advances, пропонують використовувати штучно створений пил для того, щоб зробити Марс придатним для життя, пише The Economist.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Багато десятиліть учені та письменники-фантасти розглядали ідеї, які допоможуть повернути Марсу його тепліший клімат. Для цього потрібно провести тераформування Червоної планети, щоб вона стала більш гостинною для жителів Землі, які вирішать там оселитися. Основа пропонованих концепцій полягає в тому, що потрібно наповнити атмосферу Марса величезною кількістю парникових газів для того, щоб температура підвищилася і розтанув підземний водяний лід. Також пропонувалося використовувати для цього ядерні вибухи.
Але автори нового дослідження пропонують простіший метод зробити Марс набагато теплішим, що дасть змогу отримати рідку воду і наблизити планету до того стану, яким вона була в далекому минулому. Учені вважають, що потрібно наповнити атмосферу Червоної штучно створеним пилом. Саме він дасть змогу нагріти Марс до такої міри, що більша частина водяного льоду під поверхнею розтане. Автори вважають, що це має статися щонайменше влітку на Червоній планеті.
Пил має складатися з крихітних металевих стрижнів, кожен завдовжки близько дев'яти мільйонних метра. Цей розмір був обраний спеціально, адже він гарантує, що частинки пилу відбиватимуть тепло на поверхню планети, яке інакше відлітало б у космос. Як показує моделювання, якщо наповнювати атмосферу планети 30 літрами пилу на секунду, то це може підвищити середню температуру на Марсі на 30 градусів Цельсія або більше протягом десятиліть.
Але для цього потрібна величезна кількість пилу. 19 років тому інші вчені пропонували використовувати для подібних цілей хлорфторвуглеці, потужні парникові гази. Тоді було зроблено висновок, що будуть потрібні сотні мільйонів тонн газів для зміни клімату Марса. Автори нового дослідження кажуть, що в масовому вираженні їхній метод приблизно в 5000 разів ефективніший.
За словами вчених, є ще простір для вдосконалення ідей з тераформування Марса, але планету точно можна змінити і це процес простіший, ніж може здатися.
Як уже писав Фокус, фізики прийшли до несподіваного відкриття щодо походження матерії у Всесвіті після експериментів у прискорювачі частинок. Створивши умови найбільш раннього Всесвіту, вони з'ясували, що 70% матерії було створено пізніше, ніж вважалося.
Також Фокус писав про те, що астрономи під час вивчення однієї далекої планети з'ясували, що вона утворилася із залишків знищеної зірки. Автори дослідження вважають, що на супутниках цієї планети можна шукати ознаки позаземного життя.