Дослідники вважають, що втрата Антарктидою льоду та її підйом можуть розвиватися двома різними сценаріями, від чого залежатиме підвищення рівня моря в майбутньому.
Суша на Землі може здатися нерухомою масою, проте більша частина ґрунту під нашими ногами насправді зазнає процесу деформації, опускання і підйому у відповідь на безліч чинників навколишнього середовища. В Антарктиді танення льодовикового покриву призводить до того, що вага на корінній породі континенту стає дедалі меншою, що дає змогу їй підійматися, пише SciTechDaily.
Те, як земля, що підіймається, взаємодіє з вищерозміщеним крижаним щитом і впливає на підвищення рівня моря, все ще недостатньо досліджено. Тому в новому дослідженні вчені з Університетів штату Огайо і Макгілла вирішили глибше вивчити цей процес.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
У своєму дослідженні вчені використовували модель для прогнозування того, як ці взаємодії могли б вплинути на рівень світового океану. За словами співавтора дослідження Террі Вілсона, результати вказують на те, що події можуть розвиватися за двома сценаріями.
По-перше, якщо людям вдасться знизити викиди парникових газів і сповільнити глобальне потепління, висхідні зсуви твердої землі, ймовірно, знизять внесок Антарктиди в підвищення рівня світового океану на 40%. Це значно поліпшить сценарій для планети в цілому, а більша частина крижаного покриву буде збережена.
По-друге, якщо людям не вдасться знизити кількість викидів вуглецю вчасно, відступ льоду випереджатиме підйом Антарктиди, відштовхуючи океанську воду від Антарктиди, що лише посилить підвищення рівня моря. На жаль, цей сценарій не є найкращим для людства — може значно погіршити найжахливіші моделі прогнозованого підвищення рівня моря.
За словами Вілсона, вони з колегами також виявили, що тверда земля, яка утворює основу Антарктичного крижаного покриву, змінює форму напрочуд швидко. Результати показують, що підйом суші через скорочення льоду на поверхні відбувається протягом десятиліть, а зовсім не тисячоліть, як вважалося раніше. За словами Вілсона, підйом Антарктиди сьогодні відбувається приблизно на 5 сантиметрів на рік, що приблизно в 5 разів перевищує швидкість, з якою підіймається Північна Америка.
У своїй роботі вчені використовували 3D-модель надр Землі, використовуючи геофізичні польові вимірювання з Антарктичної мережі. Далі вчені провели низку симуляцій, зафіксувавши безліч можливих сценаріїв еволюції крижаного покриву Антарктиди, а також масштабів глобального підвищення рівня моря, яке Земля може зазнати до 2500 року.
Дослідники зазначають, що у своїй роботі також приділили час тому, як зміни в Антарктиді вплинуть на берегову лінію по всьому світу за різних сценаріїв вуглецю. Оскільки зміна рівня моря не буде рівномірною, у дослідженні наголошується, що близько 700 мільйонів людей по всьому світу, які живуть у прибережних регіонах, найбільше постраждають від підвищення рівня моря через втрату льоду в Антарктиді.
Раніше Фокус писав про те, що Земля втрачає свій величезний крижаний щит: Антарктида перетворюється з холодильника на батарею.