Витягнуті гірські породи мають унікальний склад, якого вчені не очікували побачити.
Геологи змогли зробити глибокий отвір на дні Атлантичного океану і витягли з нього найдовший шматок гірської породи з мантії Землі. Довжина цього шматка становить вражаючі 1268 метрів. Цю гірську породу з унікальним складом дістали з ділянки на дні океану, де породи мантії нашої планети оголені вздовж Серединно-Атлантичного хребта. Отримані в результаті цього відкриття знання допоможуть краще зрозуміти процеси, що відбуваються в надрах Землі, що відкриває можливість для отримання інформації про походження життя, про причини вулканічної активності та глобальні цикли переміщення вуглецю і водню. Результати дослідження опубліковані в журналі Science, пише Earth.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Земля складається з чотирьох шарів: кора, мантія, зовнішнє ядро і внутрішнє ядро. Ми з вами живемо на верхньому твердому кам'янистому шарі, тобто корі. Під нею розташована мантія, що являє собою гігантський шар із напівтвердих гірських порід, які поступово переміщуються. Рух мантії керує рухом літосферних плит, що призводить до землетрусів і вивержень вулканів.
У самому центрі Землі розташоване зовнішнє ядро, яке складається з рідких металів, переважно заліза і нікелю, і воно відповідає за створення магнітного поля Землі. Під зовнішнім ядром розташоване внутрішнє ядро. Це щільна, тверда сфера із заліза і нікелю.
Учені змогли дістати шматок мантійних гірських порід завдовжки 1268 метрів, що є безпрецедентним досягненням, адже такого ще раніше не вдавалося зробити. Тобто вчені не могли раніше витягти такого довгого шматка гірських порід, які відкривають шлях до розуміння секретів нашої планети. Зокрема, якщо йдеться про її геологічну та біологічну активність.
Як показало дослідження гірські породи мають унікальний склад, що розкриває секрет процесів, за допомогою яких вони піднялися з глибоких надр Землі ближче до дна океану. Вчені виявили, що у витягнутих гірських породах менше силікату, що утворює мінерали, під назвою піроксен і більше магнію, ніж передбачалося. Це свідчить про те, що мантія плавиться за більш високої температури, ніж вважалося раніше. Це, своєю чергою, допомагає пояснити, як утворюється магма, що призводить до вивержень вулканів.
Розуміння взаємодії між плавленням мантії Землі та вулканічною активністю є найважливішою частиною геологічної головоломки нашої планети.
За словами вчених, витягнуті гірські породи можуть більше розповісти не тільки про геологічні процеси, а й про те, як могло виникнути життя на Землі. Автори дослідження виявили в мантійних породах багато мінералу олівін, який вступає в реакцію з морською водою і створює водень та інші молекули. Цей процес міг мати важливе значення для створення необхідних умов для виникнення життя на Землі.
За словами вчених, склад вилікуваних порід дуже схожий на той, який мали гірські породи на ранній Землі. При цьому схожість навіть більша, ніж з більш поширеними породами, з яких складаються зараз континенти Землі.
Вчені продовжать вивчати зразки мантійних порід, щоб розгадати деякі з головних загадок нашої планети.
Як уже писав Фокус, у найглибшому наземному каньйоні на Землі виявлено найвище дерево в Азії. Китайські вчені змогли виміряти висоту гігантського дерева, і вона вражає.
Також Фокус писав про те, що вчені виявили в Антарктиді раніше невідому велику ділянку рослинності, яка адаптувалася до суворих умов крижаного континенту.