В Україні планують створити альтернативну гарячу лінію для військових, якою вони зможуть повідомляти про порушення своїх прав або неправомірні дії з боку командирів. Альтернативну – тому що є офіційна гаряча лінія Міністерства оборони України. Чи може подібна ініціатива розхитати під час війни субординацію та дисципліну в армії і, зрештою, підірвати боєздатність військ, розповідає OBOZ.UA.
Командири можуть потрапити під новий приціл
Про створення нової гарячої лінії оголосив Сергій Козир, член парламентського комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин та міжнаціональних відносин.
"Якщо командир видає неправомірні накази, то він має бути притягнутий до відповідальності. Ми з колегами працюємо над створенням механізму моніторингу та реагування на такі випадки. Ми плануємо створити гарячу лінію, куди військові зможуть звертатися зі своїми проблемами, зокрема, щодо порушень чи неправомірних дій з боку командирів. Це допоможе нам краще розуміти суть тих чи інших питань, які можуть потребувати законодавчого втручання", – сказав народний депутат.
На його думку, нова гаряча лінія допоможе знизити ризик зловживань в армії та підвищити рівень відповідальності командирів.
"Якщо вони знатимуть, що за їхніми вчинками ретельно стежать, то відповідальніше ставитимуться до виконання своїх обов'язків", – пояснив Сергій Козир.
У військовому відомстві до ініціативи створення нової гарячої лінії для військових ставляться спокійно.
"Поки що тут нема чого коментувати. Це побажання одного з депутатів, тим більше висловлені неофіційно, під час інтерв'ю. Жодного законопроєкту немає. А взагалі незрозуміло, навіщо це – існує наша пряма лінія. Телефон, якщо що, 0-800-500-442", – кажуть OBOZ.UA у пресслужбі Міністерства оборони.
Друга лінія не завадить, але дивлячись яка
Але багато військових вважають, що додаткова гаряча лінія не завадить: офіційна, від Міністерства оборони, перевантажена, і додзвонитися часом досить проблематично.
"Буває, сидиш і слухаєш по 10-15 хвилин монотонний механічний голос, чекаючи на відповідь оператора. Кидаєш слухавку, передзвонюєш – знову те саме. Я лише через кілька днів додзвонився. І відповідь потім чекав (вона надходить письмово чи електронною поштою) більше місяця", – розповідає OBOZ.UA заступник з речового забезпечення одного із допоміжних підрозділів 10-ї ВДШБ "Едельвейс" В'ячеслав Коновалов.
Рік тому він дістав поранення, а коли у січні повернувся зі шпиталю, з'ясувалося, що на нього немає зимового обмундирування. Це у заступника з речового забезпечення!
"Я, як ведеться, написав рапорт – так, мовляв, і так. Але командир проігнорував. Тоді я почав телефонувати на гарячу лінію. Хоч усе було й довго, але треба зізнатися: офіційна відповідь мала силу чарівного пенделя. Усе одразу видали. У принципі, якщо буде ще одна гаряча лінія, це добре. Лінія для військових – від Кабміну. Але є в нас у Верховній Раді уповноважений з прав людини – нехай зроблять і парламентську гарячу лінію. Розвантажать процес звернень військових", – каже В'ячеслав Коновалов.
Але наскільки офіційною може стати альтернативна гаряча лінія, поки що незрозуміло. Точніше навіть сумнівно, що вона буде офіційною.
"Номер гарячої лінії військовослужбовці зможуть знайти, зокрема, на моїй сторінці в соцмережах, а також на сторінках громадського об'єднання "ВПО України", яке займається переселенцями та надає допомогу фронту", – каже Сергій Козир.
Отже, досить сумнівно, що звернення військових на таку гарячу лінію будуть ефективними.
"Ініціативи депутатів не мають меж. Безугла, наприклад, рік, якщо не більше, на фейсбуці має свою приватну гарячу лінію", – розповідає OBOZ.UA військовий аналітик, колишній командир роти батальйону "Айдар" Євген Дикий.
На запитання OBOZ.UA, чи не розхитають звернення до таких гарячих ліній дисципліну у військах (усі почнуть скаржитися на командирів, минаючи офіційні інстанції), Євген Дикий резонно відповів: "Ну лінія Безуглої армію поки що не зруйнувала. На щастя, це не так просто".