Армії РФ зберігає наступальний потенціал на сході України, зокрема, на Покровському напрямку, але сили окупанта не вічні. Фокус розбирався, як операція ЗСУ в Курській області вплине на перебіг бойових дій.
Росія переміщує підрозділи своїх військ із Придніпровського напрямку в Курську область. Про це в ефірі телемарафону повідомив речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій.
За його словами, у Курській області РФ в окупантів найбільші дірки в обороні.
"Є переміщення, зокрема, з Придніпровського напряму, і не тільки з цього напряму, ворожих підрозділів, деяких батальйонів, інших частин на інші напрямки, очевидно, що і на Курський також, де в росіян зараз найбільше дірок в обороні", — розповів офіцер ЗСУ.
Західні експерти також зазначали, що прорив українських воїнів у Курській області хоч і може бути короткочасним, проте матиме значення в довгостроковій перспективі для РФ.
Бойові дії на російській території фіксуються вперше з часів Другої світової, і Кремль має намір повернути повний контроль над регіоном, тому забирає війська з інших напрямків.
ЗС РФ перекидають резерви в Курську область
Аналітики, які спостерігають за російсько-українським протистоянням, стверджують, що на восьми з одинадцяти напрямків, де ворог веде активні бойові дії, помітно знизилася активність — на рівні 10-20%, каже Фокусу полковник запасу, ексспікер Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов.
"Звичайно, ці цифри не визначальні, але тенденція характерна. Ворог не очікував, що ЗСУ вдарять по території Курської області. І зараз ЗС РФ змушені забирати резерви з інших ділянок фронту, щоб заблокувати розширення плацдарму української армії. Тому в певній динаміці це позитивно позначиться на фронті. Хоча на ключових напрямках у ворога, як і раніше, ініціатива і спостерігається динаміка, особливо на Покровському напрямку. Але скільки часу вони протримаються, бо тих ресурсів, які зараз перекинуті на Курський напрямок, недостатньо, а тому, можливо, ЗС РФ будуть змушені відтягувати резерви ще інтенсивніше", — міркує Селезньов.
Військовий експерт Дмитро Снєгирьов також зазначає, що ЗС РФ перекидають у Курську область підготовлені загони, зокрема з самої Росії.
"На Курський напрямок ЗС РФ перекинули першу бригаду, так звану ДНР-115, а також підрозділи першого штурмового загону під керівництвом "Ратибора", плюс підрозділи спецпризначенців "Ахмат" і "АИД". Що об'єднує всі ці військові підрозділи? У них є бойовий досвід, здебільшого це частини спецназу. У них досить високі морально-вольові якості та професійна підготовка. ЗС РФ не перекидають строковиків, бо розуміють, що від них немає сенсу, хоча б за результатами боїв, коли ми змогли просунутися вглиб Курської області. Аналогічна ситуація, з резервами з самої Росії. Уже налагоджена логістика, і знищення російської колони на третій день бойових дій у Курській області — яскраве тому свідчення. Колона налічувала 14 автомобілів. Українська сторона заявила про загибель 400 осіб. Це фактично батальйон. Звідки він узявся? Він з'явився безпосередньо з РФ на території Курської області. Тож російська сторона активно перекидає резерви", — зазначає Снєгирьов у бесіді з Фокусом.
Ініціатива на фронті перейде до ЗСУ
Селезньов зазначає, що кілька днів тому глава ГУР Міноборони України Кирило Буданов повідомив, що для ведення активних бойових дій у ЗС РФ залишилося ресурсів на півтора або два місяці. Це означає, що за умови інтенсивних боїв, ворог задіє стратегічні резерви. І фізично, РФ буде ніде шукати додаткові технічні або людські ресурси.
"Очевидно, що з додаванням ще однієї ділянки фронту, де ворог має активно діяти, ресурси в них закінчаться швидше, ніж прогнозує українська розвідка. І ніхто не знає, якими силами та ресурсами ЗСУ може вдарити по ворожій території. Наприклад, по Бєлгородській або Брянській областях. Виключати цього ми не можемо. Динаміка на півдні, на Кінбурнській косі, теж говорить про те, що ЗСУ забирають ініціативу на фронті. А далі все залежатиме від наших ресурсів. Чи зможемо ми провести контрнаступальні дії", — продовжує Селезньов.
Снєгирьов також вважає, що якщо ЗСУ вдасться тримати темпи просування і, відповідно, інтенсивність ураження живої сили, ЗС РФ змушені будуть реагувати перекиданням резервів із лінії бойового зіткнення. Що зіграє на користь української армії.
"Зараз вони перекидають резерви з Харківського напрямку. І на Харківському напрямку це вже дає результат. Та сама 810-та бригада з найближчого відрізка, це якраз Харківський напрямок. Але головне, що ми повинні розуміти, це вже дало позитивні дзвіночки для фронту. Ми завдали удару на випередження, оскільки була інформація про формування ударного угруповання в Курській області для вторгнення в Сумську область. Мета — повторити сценарій Харківської області. Ця тактика більш відома, як тактика тисячі порізів, тобто одночасне нанесення удару за кількома напрямками з метою розтягнути оперативні резерви. Відповідно, володіючи інформацією, керівництво ухвалило правильне рішення — завдати удару на випередження. Ми не дали їм розвернутися. І тому такі результати. І для фронту це позитив. Хоча б ми не будемо перекидати оперативні резерви з інших ділянок на ліквідацію прориву в Сумській області. Це дуже серйозні наслідки для українського фронту. Ми перенесли війну на території самої РФ", — резюмує експерт.
Фокус раніше писав, що в Курській області бере участь 80-та десантно-штурмова бригада ЗСУ, яка вважається однією з найкращих.
Також Фокус розбирався,чи закінчить РФ наступ в Україні восени.