Дослідники виявили свідчення періоду, коли наша планета занурилася в глибоку заморозку планетарного масштабу.
Історія Землі налічує понад 4,5 мільярда років, але наша планета не завжди була такою, якою ми її знаємо сьогодні. На початку свого шляху планета більше нагадувала розпечену кулю, а пізніше занурилася в період глибокого замороження планетарного масштабу. Свідчення останньої події й були виявлені вченими, пише Live Science.
Сотні мільйонів років тому Земля занурилася в глибоке заморожування, перетворившись на гігантську снігову грудку. Тепер учені виявили свідчення цих давніх подій у шотландських скелях. За словами команди, виявлені камені, що відзначають цей момент, були знайдені на віддаленому архіпелазі у Внутрішніх Гебридських островах Шотландії.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами першого автора дослідження, наукового співробітника кафедри наук про Землю Лондонського університетського коледжу Еліаса Рюгена, каміння датоване віком від 72 до 662 мільйонів років тому і є рідкісним повним записом переходу від теплого тропічного середовища до періоду "сніжної Землі", де льодовики захопили земну кулю.
Якщо припущення вчених підтвердяться, камені Гарвеллаха, ймовірно, будуть оголошені "золотим шипом" — маркером, що показує перехід у нову геологічну епоху. Команда зазначає, що в більшості районів світу цей період в історії Землі відсутній у літописі — причина в тому, що стародавні льодовики зішкрябали та розмили породи, які знаходяться під ними. Але в Шотландії якимось дивом породам вдалося вціліти.
Дослідники вважають, що під час кріогенного періоду на планеті відбулося дві снігові події:
- стертовське заледеніння — тривало близько 57 мільйонів років;
- маринівське заледеніння — тривало від 15 до 20 мільйонів років.
У новій роботі вчені проаналізували шари породи 1,1 кілометра, а також шар у 70 метрів, розташований під ними. Команді вдалося зібрати зразки породи з двох формацій на Гарвеллах, а потім вони проаналізували циркони. Ці крихітні кристали містять уран — радіоактивний елемент, що повільно і неухильно розпадається на свинець. Саме це дозволило вченим точно визначити, коли саме утворилися ці породи.
За словами Рюгена, результати їхнього з колегами дослідження показують, що нижня частина породи утворилася в тропічних водах, коли наша планета була значно теплішою. Датування циркону показало, що породи були відкладені між 720 і 662 мільйонами років тому — період, що охоплює перехід між геологічними періодами від помірного тоніанського і стертовського заледеніння і кріогенного періоду.
Зазначимо, що представники Міжнародної комісії зі стратиграфії вирушили в Гарвеллах, щоб оцінити, чи є це місце геологічним маркером. Якщо рішення комісії буде позитивним, місце буде відзначено "золотим шипом".
Раніше Фокус писав про те, що загублений світ під Південною Африкою: під родовищами золота знайшли найдавніші льодовики на Землі.